Kanada İstanbul’a yerleşiyor 4.2.2010

Kanada Büyükelçisi Mark Bailey, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Samimi bir havada geçen görüşmede Kanada’nın İstanbul’da başkonsolosluk kurarak ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi kararlaştırıldı.

Kanada Büyükelçisi Mark Bailey, beraberindeki heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede konuşan Başkan Kadir Topbaş, iki yıldır Kanada Büyükelçiliği görevini sürdüren Mark Bailey’in kendisine nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirterek, “Sayın Büyükelçi ve Kanada’nın İstanbul Fahri Başkonsolonsu bizi ziyaret ettiler. Kanada ile Türkiye ve İstanbul olarak ilişkilerimiz gayet güzel. Bu birlikteliği daha da geliştirmek için, görüşmemizde Kanada’nın İstanbul Fahri Başkonsolosluğunu resmi konsolosluğa dönüştürmeye karar verdik. Bundan böyle ilişkilerimizi daha kurumsal yürütme ve daha da geliştirme imkânımız olacak” diye konuştu.

Büyükelçi Bailey’e İstanbul’un “2010 Avrupa Kültür Başkenti” olmasıyla ilgili bilgiler aktardığını ve şehirde şu anda NATO Zirvesi’nin devam ettiğini hatırlattığını ifade eden Kadir Topbaş, “Sayın Büyükelçi bize Kanada Savunma Bakanının da NATO zirvesi nedeniyle İstanbul’da bulunduğunu ve birlikte İstanbul’un güzelliklerini doya doya yaşadıklarından bahsetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Toronto arasında bir işbirliği protokolümüz var. Bu iki şehir arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine vesile olacaktır. Bu yıl içinde kurulacak Kanada İstanbul Başkonsolosluğu’nun şimdiden her iki ülkeye hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Ziyarette konuşan Kanada Büyükelçisi Mark Bailey de İstanbul’da bulunmaktan ve Başkan Kadir Topbaş’ı ziyaret etmekten çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Biz Kanadalılar olarak İstanbul’un gelişiminde nasıl faydalı olabiliriz, nasıl bir şeyler sağlayabiliriz bunu görüşmek için bugün buradaydım” dedi.

Son iki gündür Kanada Savunma Bakanı Peter MacKay ve heyeti ile birlikte İstanbul’u gezmekten büyük onur duyduklarını ve şehirden çok etkilendiklerini dile getiren Bailey, “İstanbul’un havası bugünlerde Kanada havası gibi soğuk, ama yine de çok etkilendik. Çok güzel bir gezi gerçekleştirdik. Sayın Başkan da bugün bizi çok sıcak karşıladı. Kendilerine ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.