Beyaz örtü için kırmızı alarm verildi 24.1.2010

İstanbul, dondurucu soğukla birlikte gelen kar yağışı ve tipi sırasında Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan önlemler sayesinde hayatın akışını etkileyecek bir sorunla karşılaşmadı. Başkan Kadir Topbaş’ın AKOM merkezine gelerek bizzat yönettiği karla mücadele çalışmaları ile Büyükşehir ‘in sorumluluk alanındaki ana arterlerde ulaşım rahatlıkla sağlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kar yağışı ve tipinin etkili olduğu günlerde ulaşımda aksaklık yaşanmaması için alarma geçti. Başkan Kadir Topbaş’ın yakından takip ettiği çalışmalar, kar yağışı ve tipi İstanbul’u terk edene kadar sürdü. AKOM’dan çalışmaları bizzat yöneten Başkan Topbaş, canlı yayında yürütülen çalışmalar hakkında İstanbul halkını bilgilendirdi.

Büyükşehir alarma geçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi,  şehrin kar ve tipinin etkisine girdiği günlerde olumsuz hava koşullarıyla mücadele için tüm birimleriyle alarma geçti.  

Her bölgenin öncelikli güzergâhları belirlenerek, oluşturulan istasyonlarda yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar, TEM ve E-5’e müdahale edilecek şekilde hazırlıklar tamamlandı. Bazı güzergâhlarda Karayolları Genel Müdürlüğü ekipleri ile koordine sağlandı.

Ana arterlerin dışında, meydanlar, üst ve alt geçitler, vapur iskeleleri, otobüs durakları, hastane giriş çıkışları, üniversite ve okulların giriş çıkışları için de karla mücadele ekipleri oluşturuldu. Olumsuz hava koşullarıyla mücadelede 43 adeti 1’inci öncelikli olmak üzere 245 güzergahta toplam 5000 km uzunluğundaki yol ağı ve meydanlarda yoğun bir çalışma yapıldı.

Büyükşehir'in sorumluluğunda olan ana arterlerde hiçbir sorun yaşanmadı

Yapılan tuzlama, solüsyon çalışmalarıyla Büyükşehir'in sorumluluğunda olan ana arterlerde hiçbir olumsuzluk yaşanmadı. 

3619 personel 884 araç ile sabaha kadar ana arterler, meydanlar, E-5 ve TEM Bağlantı yollarında çalıştı.  Hava sıcaklığının eksi 4 dereceye kadar düştüğü sırada yapılan çalışmalarla ana arterlerde buzlanma yaşanmadı. 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Atık Yönetimi Müdürlüğü Hastane giriş çıkışları, duraklar, alt ve üst geçitler, İskeleler, metrobüs yaya geçitleri,  ibadethanelerin çevresinde kar kürüme çalışmaları yaptı.

 Köy yollarını açmak için iki yıl önce ilk defa kullanılan ve köy muhtarları tarafından koordine edilerek,  vatandaşlar tarafından kullanılan 149 kar kürüme traktörleri bu yıl da hizmet verdi.

"Erken Uyarı Sistemi" ile buzlanmaya anında müdahale

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete alınan ve İstanbul’un en kritik 25 noktasına kurulan "Otomatik Yol Meteoroloji Gözlem Sensörleri" ile gizli don ve buzlanmaya erken müdahale edildi.

Bu yıl kışla mücadele çalışmalarında uygulanan “Erken Uyarı Sistemi” (EUS),  buzlanma ve don olaylarına zamanında müdahale imkânı sağladı.  Bu çalışmalarla önemli bir tuz, solüsyon ve zaman tasarrufu sağlandı. 

 BEYAZMASA da AKOM’daydı

İstanbul'da yaşanan kar yağışı ve zor kış şartları sebebiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü-BEYAZMASA Ekibi de AKOM binasında görev yaptı. BEYAZMASA Ekibi AKOM’daki çalışmalar sırasında binlerce çağrıya yanıt verdi.

18 Ocak 2010- 28 Ocak 2010 tarihleri arasında 24 saat esaslı olarak AKOM'da konuşlanan ve vardiyalı olarak görev yapan 15 kişilik ekip; Alo 153 Çağrı Merkezi ve e-posta yoluyla alınan çağrıları ivedilikle ilgili kurum ve birimlere iletti.

Çağrılarda en çok; sorumluluğu İlçe Belediyelerinde olan ve farklı ilçelerden vatandaşlardan gelen sokak tuzlanması talepleri, sokakta kalan vatandaşlar ve tesisat donması gibi konular ağırlıklı oldu.