Nerede kalmıştık? 19.1.2010

Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk sanat yaşamına modern haliyle yeniden kazandırılan Muhsin Ertuğrul Sahnesi, hizmete girmesinin ardından, perdelerini, yıkım öncesi de son kez sahnelenen ‘Keşanlı Ali Destanı’ oyunuyla açtı.

Yenilenen Muhsin Ertuğrul Sahnesi’, perdelerini yeniden Keşanlı Ali Destanı ile açtı. 17 milyon lira harcanarak kısa bir sürede bitirilen 600 kişilik sahne; teknolojik altyapısı, kütüphanesi, sanatçı odaları ve arşiviyle İstanbul’a hizmet vermeye hazır hale getirildi. Perdesini ‘Keşanlı Ali Destanı’ oyunu ile kapatan sahne, yenileme çalışmasının ardından aynı oyunla perdelerini açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Eşi Özleyiş Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı oyunun galasına Başkan Topbaş’ın Sanat Danışmanı Kenan Işık, Ulaşım Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ile çok sayıda sanatçı katıldı.

Açılıştan önce basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, modern Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin açılışından büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, "Birçok insanın anısı var ve kentin kültür değerleriyle çok özdeşleşmiş bir tiyatro burası. İstanbullularla buluştu, hayırlı olsun" dedi.

Oyun ayakta alkışlandı

Haldun Taner tarafından yazılan Keşanlı Ali Destanı, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ndeki galada büyük beğeni topladı ve davetliler, oyunu ayakta alkışladı. Başkan Topbaş’ın Danışmanı Kenan Işık, oyunu çok beğendiğini belirterek, “Muhsin Ertuğrul Sahnesi daha önce protestolarla gündeme gelmişti. Ama, önemli değil. Sanatçı dediğiniz biraz muhalif durumda olan kişidir. Belki inanmıyorlardı ama şimdi çok güzel bir eser ortaya çıktı. Sanat yaratma işidir. Hayal gücü çok zengindir sanatçıların. Ama bazen teknik imkânlar, sahne imkânları o hayal ettikleri oyunu sahneye koyma şansı vermez. Bu anlamda Muhsin Ertuğrul Sahnesi şu anda donanımlı ve çağdaş bir sahne”' diye konuştu.