Fetih kutlamaları büyüledi 29.5.2012

İstanbul’un Fethi’nin 559’uncu yıldönümü muhteşem gösterilerle kutlandı. Haliç Balat’ta su, ışık, lazer, ses ve görüntü tekniklerinin kullanıldığı görsel şölen, İstanbulluları adeta büyüledi.

İstanbul’un Fethi’nin 559. yıldönümü kutlamaları, bu yıl ilk kez Edirne’den İstanbul’a uzandı. Edirne’deki kutlamalar, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul Seferi’ne çıkmadan önce namaz kıldığı Eski Camii'nde kılınan Cuma Namazının ardından başladı.

Başkan Topbaş’tan birlik ve beraberlik çağrısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı eşliğinde Saraçlar Caddesi'nde başlayan ve renkli görüntülere sahne olan yürüyüş, Selimiye Camii önünde sona erdi. Edirne Valisi Gökhan Sözer’in de katıldığı törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, kutlamaların bu yıl Edirne’den başlamasından dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.

Birlik ve beraberlik mesajları veren Başkan Topbaş, “Surların önünden İstanbul’un Fethi’ne nasıl vardıysak, Çanakkale’de nasıl omuz omuza olduysak, bugünde 75 milyon vatan evladı olarak, dünyada adaletin yeniden tesisi için, güçlü bir Türkiye için tarihimizden gelen değerlere sahip çıktığımızda önümüzde hiçbir engel kalmaz” diye konuştu.

İstanbul’daki kutlamalar Fatih Camii’nde başladı

İstanbul’daki kutlamaların ilk durağı, Fatih Sultan Mehmet’in Fatih Camii’ndeki türbesi oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 23. Garnizon Komutanı adına 23. Motorlu Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Tayfun Özden tarafından dua edildi ve türbeye çiçek konuldu.

Fetih Suresi’nin okunması ile sona eren ziyaretin ardından lokum ve irmik helvası ile şerbet dağıtıldı. Başkan Kadir Topbaş, İstanbul'da yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu belirterek, “Bu şehri bize armağan eden Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri ve onun değerleri askerlerini şükran ve minnetle anıyoruz. Ceddimize layık olmaya çalışıyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan Fatih Camii’ni ibadete açtı

İstanbul'un Fethi’nin 559. yıldönümünde restorasyonu tamamlanan Fatih Camii de ibadete açıldı. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı.  

Fatih Camii’nin avlusunu dolduran İstanbullulara hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fatih bölgesinde zamanında yüzlerce mescidin yıkıldığını, harap edildiğini belirterek, yıkılan ve harap edilen mescitlerin restore edileceğini ve halkın hizmetine açılacağını söyledi.

Türkiye genelinde 4 bin civarında tarihi eserin restore edildiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Fatih Camii ve I. Mahmut Kütüphanesi'nin onarımı bize 24 milyon liraya mal oldu. Biz sizin verdiklerinizi, sizlere bu şekilde döndürüyoruz. Döndürmeye devam edeceğiz. Fatih Camii’ni 2008'de bakıma aldık. Çok hassas bir çalışma yürütüldü. Eserlere hasar gelmemesi için çok titiz bir sistem ile çalışıldı. Çivisinden minaresine kadar her noktasını elden geçirdik. Bu restorasyonun ardından Fatih Camii'ni İstanbul'un Fetih günü açmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Fetih görkemli bir şölenle kutlandı

İstanbul’un Fethi’nin 559. yılı kutlamaları bu yıl da muhteşem gösterilere sahne oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç Balat’ta su, ışık, lazer, ses ve görüntü teknikleri kullanılarak hazırlanan gösteriler, İstanbulluları bir kez daha büyüledi.

Fetih kutlaması programında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fethin insanlık tarihinde önemli dönüm noktası olduğunu söyledi. İstanbul'un fethi ile yeni bir yönetim anlayışının da benimsendiğini belirten Başkan Kadir Topbaş, “29 Mayıs 1453'te dünyada yeni bir ufuk açıldı. İstanbul gerçek anlamda bir barış kenti olarak bugüne kadar geldi ve ilelebet devam edecek. Farklı inançlarda herkes burada huzur içinde yaşıyor. Fatih Sultan Mehmet'i ve askerlerini hayırla yad ediyoruz” diye konuştu.

İstanbul'un dünyanın merkezinde olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Bu şehrin değerlerini nakış gibi işleyerek geleceğe taşımak en büyük görevimiz. Bugün buraya misafir olarak gelen yabancı konuklarımız var. Herkese hoş geldiniz diyorum” dedi.

Fetih filmi ile ışık ve ses gösterisi büyüledi

Vatandaşların yağmura rağmen yoğun ilgi gösterdiği kutlamalar, adeta görsel bir şölene dönüştü. Mehter konseri ile birlikte, toplam 10 bin 800 adet havai fişeğin kullanıldığı görkemli gösteri Haliç semalarını aydınlattı.

Gökkuşağı Gösterisi dünyaya mesaj verdi

Geçen yıl ilki yapılan Gökkuşağı Gösterisi, bu yıl bir kez daha tekrarlandı. Mavi, yeşil, kırmızı, turuncu ve sarıdan oluşan gökkuşağındaki renklerin her biri ile Fetih’in sevgi, hoşgörü, barış, yeniçağın ışığı ve örnek bir model olmanın müjdesi gökyüzüne yazıldı. Dünyaya, insanlığın bugün en çok ihtiyacı olan sevgi, hoşgörü ve barış mesajları verildi.

Haliç’te muhteşem su ve lazer gösterisi

Fetih kutlamaları için özel olarak hazırlanan Gökkuşağı Gösterisi’nin ardından Haliç, muhteşem bir su ve lazer gösterisine sahne oldu. 3 adet dev su perdesi, 118 adet hareketli su pompası ile 3 adet gayzer su pompası, Haliç’in sularını hareketlendirdi. İstanbulluların hayranlıkla izlediği gösterilerde 96 adet robot ışık ve 40 adet gökyüzü tarayıcısı kullanıldı. Su ve ışık sistemlerine eşlik eden 16 adet lazerle muhteşem bir gösteri sunuldu.

Bu yılki Fetih kutlamaları farklı bir gösteriye de sahne oldu. İspanya’da özel olarak hazırlanan Romen kandilleri ile senkronize edilen “Live Media Pyromusical” adlı şov beğeniyle izlendi. Fetih kutlamaları için 3D tekniği ile hazırlanan ve Fetih 1453 filminin yönetmeni Faruk Aksoy’un yönettiği filmin gösterimi, toplam 1.088 metre kareli dev ekranda, 8 adet projeksiyon cihazı kullanılarak yapıldı.