“Yerel yönetimlere yetki veren ülkeler başarıya ulaşıyor” 15.1.2010

Yerel yönetimlerle ilgili yeni gelişmelerin gündeme alındığı “Belediyelerde Liderlik ve Yerel Yönetişim - Personel İstihdamı Yöntemleri Semineri”nde konuşan Başkan Topbaş, “Artık dünyada ülkelerini aktif olarak geleceğe taşıyan yerel yönetimler var. Yerel yönetimlere yetki veren ülkeler başarıya ulaşıyor” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Marmara Belediyeler Birliği (MBB) ve İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen “Belediyelerde Liderlik ve Ye

rel Yönetişim - Personel İstihdamı Yöntemleri Semineri” Taksim The Marmara Oteli’nde gerçekleştirildi. Seminerin açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve TBB Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, MBB Başkan Vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Türkiye genelinde birçok il ve ilçe belediye başkanı ile Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın katıldı.

 

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, teknolojik gelişmeler ile küreselleşme ve demokratikleşme sürecinin yerel yönetimin önemini arttırdığını belirterek, “Artık dünyada ülkelerini aktif olarak geleceğe taşıyan yerel yönetimler var. Yerel yönetimlere yetki veren ülkeler başarıya ulaşıyor. Çünkü Konfiçyüs’ün dediği gibi ‘Yakın kolay, uzak zor yönetilir’. Halkıyla temas edebilen, şeffaf ve katılımcı bir yönetim şeklini ortaya koyan yönetimler başarıya ulaşmaktadır” dedi.

 

Halkıyla fikir alış verişinde bulunup yönetimini bu şekilde şekillendiren yerel yönetimlerin başarılarıyla dünyanın gündemine taşındığını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, Eş başkanlığını yürüttüğüm UCLG’nin de başarılı yerel yönetimlerin oluşturduğu yerel yönetim birliklerine güzel bir örnek olduğunu söyledi. Bünyesinde 10 bin civarında yerel yönetimi barındıran UCLG’nin yerel diplomasiden uluslararası yerel ilişkilere kadar bütün alanlarda kendisini hissettirmeyi devam ettiğini ifade eden Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

 

Üniversite ve STK ’larla beraber çalışılıyor

 

“Ülkemizde de sayın başbakanımızla başlayan yerel yönetim anlayışının ve hükümetimizin ortaya koyduğu çok ciddi reformların yerel yönetimlere verdiği yetkilerin sonuçlarını hep birlikte görüyoruz. TBB ve MBB de bu anlayışla yeni açılımları, yeni gelişmeleri ortaya koyuyor. Türkiye’nin ekonomik, iktisadi başkenti olan İstanbul’u yönetirken üniversitelerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla çok sıkı bir ilişkiye girdik. Üniversitelerin artık kendi bilimsel duvarları dışına taşarak gerçekten hayatla ve uygulamalarla yan yana çalışmalarının fırsatını verdik. Hem biz kazandık, hem üniversiteler bilimsel uygulama alanlarını buldular. Raflarda kalan bir takım proje ve düşüncelerin hayata geçme fırsatı buldu. Bunu yaparken dünyada artık ülkeler yerine şehirlerin birbiriyle yarıştığı gerçeğini göz önünde bulundurduk.”

 

Başarılı öğrencilere yeni fırsatlar

 

Dünyadaki yerel yönetimlerin girdiği medeniyet yarışının en önemli ayağının sağlam bir yönetim ekibi olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, “Bu kadroların küresel düşünebilen ve dünya konjoktörünü iyi izleyebilen bir kadro olması gerekiyor. Bu kadrolar bürokratik oligarşi dediğimiz, yasa ve kalıplarının dışına çıkamayan, inisiyatif kullanamayan, cesareti olmayan kadrolar değil. Dünyadaki tüm gelişmeleri ve süreçleri takip eden, gerektiğinde inisiyatif kullanabilen ve refleksleri güçlü kadrolardan bahsediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak tüm branşlarda üniversitelerden başarı ile mezun olan ve ilk 5’e giren gençleri belediyemize davet ederek, ‘gelin bizimle çalışın’ diyoruz. Bugüne kadar 173 başarılı öğrenci belediyemizde işe başladı. Ayrıca kadromuzdaki genç arkadaşlarımızdan dünyadaki ilk 20 üniversitelerden master ve doktora programı kazananları okumaya gönderdik ve tüm masraflarını üstlendik. Şu anda 100 civarında öğrencimiz yurtdışında eğitim görüyor” diye konuştu.

 

“Başarı için ekip çok önemli”

 

 “Eğer bir başkan ekibiyle iyi bir iletişim kuramıyorsa yönetiminin başarıya ulaşması mümkün değildir” diyen Kadir Topbaş, “Her daim söylediğim bir şey vardır. Başarının temelinde kadronuzla ve vatandaşlarla kurduğunuz çok yakın ve sıcak temaslar vardır. Zaman zaman belediyemizin yemekhanesine çıkararak tabldot kuyruğuna girdiğim olur. Tüm çalışanlarımızla aynı ortamda yemek yeriz. Bunu yapmadığımızda, ayrıcalıklı kişililiğe büründüğümüz takdirde başarıya ulaşmanız mümkün değildir. Önünüzde ellerini bağlayan biri değil, başarılı işler yapıp işine saygısı olan bir kadroyu oluşturmak hepimizin görevi” şeklinde konuştu.