Pencap Eyalet Başbakanı’na sıcak karşılama 15.1.2010

Dost ve kardeş ülke Pakistan’ın Pencab Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ve beraberindeki heyet, Başkan Topbaş’ı ziyareti sırasında çok sıcak bir ilgi ve vefa duygusuyla karşılandı.

Pakistan Pencab Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ve beraberindeki heyet, İstanbul Büyükşehir Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret etti. Çok samimi bir ortamda geçen görüşmede İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Sabri Dereli-Muzaffer Hacımustafaoğlu-Hüseyin Eren, Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanı Numan Güzey ile KÜLTÜR A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan da hazır bulundu.

 

Görüşmede konuşan Başkan Kadir Topbaş, dost ve kardeş ülke Pakistan’ın Pencab Eyaleti’nin Başbakanının kendisini ziyaretinden çok büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “İki ülke arasında uzun yıllara tarihi derinliklere dayanan birlikteliklerimiz var. İnanıyorum ki bu gelecekte de devam edecek. Türk halkı İstiklal Savaşımızda Pakistan ve Hindistan’daki Müslüman bayanların kollarındaki bilezikleri, kulaklarındaki küpelerini göndermelerini asla unutmayacaktır” dedi.

 

Pakistan’daki her hareketi ve gelişmeyi Türk halkı olarak yakinen takip ettiklerini ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Hz. Mevlana’nın güzel bir sözü var; ‘Aynı dili konuşanlar değil aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır’ diyor. Bizlerin yakınlığı aynı duyguları paylaşmamızdan dolayıdır. 1986 yılında Pakistan’ı ziyaret etmiştim. İslamabad ve Karaçi de çok yakın ilgi görmüştüm. Resmi bir görevim yoktu. Ama buna rağmen tanıştığım insanlar Türkiye’den ve İstanbul’dan gelen birisi olarak çok yakın ilgi göstermişlerdi. Bu ziyarete Pakistan’ın milli şairi Muhammet İkbal’in kabrini ziyaret etme fırsatı da bulmuştum.”

 

Pencab Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif de İstanbul’u ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “Çok nazik bir beyefendi olduğunu bildiğim Sayın Kadir Topbaş’a bizi çok samimi karşıladıkları için özellikle teşekkür ediyorum. Türkiye’ye geldiğimizden beri gerek Ankara’da gerekse İstanbul’da bize karşı çok ilgi alaka ve konukseverlik gösterildi. Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkiler dünyadaki iki ulus arasındaki mevcut olan en sıcak ilişkilerdir” diye konuştu.

 

Ziyaretin sonunda Konuk Başbakana İstanbul’un 555.yılı fethi münasebetiyle hazırlanan altın para hediye eden Başkan Topbaş, “İnanıyorum ki İstanbul’un Fethi’nde tüm İslam ülkelerinden insanlar mutlaka bulundular” dedi. Başbakan Şerif de Topbaş’a yerel işlemeli bir halı hediye etti.