Başkan Topbaş Tahran'da ulaşım yatırımlarını inceledi 27.12.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Başkanı Kadir Topbaş, UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ‘na katılmak için İran’ın başkenti Tahran’a gitti.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Başkanı Kadir Topbaş, UCLG - MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey ortak toplantısının yapılacağı Tahran’daki temasları kapsamında öncelikle kentteki ulaşım yatırımlarını gezdi.

Başkan Topbaş metro aracı kullandı

Başkan Topbaş Tahran’da ilk önce metroda incelemelerde bulundu. Metronun kuzey hattında yetkililerden bilgi alan Başkan Topbaş, bir süre metro aracı kullandı.

Galibaf çok başarılı bir başkan

Başkan Topbaş, incelemelerinin ardından Tahran Belediye Başkanı Muhammet Bager Galibaf’la bir süre baş başa görüştü. Başkan Kadir Topbaş, daha sonra köprüyolu ve tünellerden oluşan 1,5 milyar dolarlık karayolu yatırımını kapsamında inşa edilen Niyayeş Tüneli’ndeki çalışmaları Galibaf ile birlikte yerinde inceledi. İran basınının yoğun ilgi gösterdiği şantiye gezisinde gazetecilerin soruları da yanıtlayan Başkan Topbaş, Tahran Belediye Başkanı Galibaf’ın çok başarılı bir başkan olduğunu söyledi ve “gecesini gündüzüne katmış Tahran için çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Milad Kulesi’nde akşam yemeği

Başkan Topbaş, daha sonra 435 metre yüksekliğindeki Milad Kulesi’nde, UCLG toplantısı için Tahran’a gelen belediye başkanları ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

Tahran Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’na Türkiye, Kuveyt, Lübnan, Filistin ve Irak’dan UCLG-MEWA üyesi yaklaşık 150 yerel lider katıldı.