Metrobüs 24 saat hizmet veriyor 20.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kent trafiğini önemli ölçüde rahatlatan Metrobüs Hattı’nda İstanbullularla birlikte yolculuk yaptı. Dünyada 24 saat esasına göre çalışan başka bir ulaşım sistemi olmadığını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Metrobüs hem dünya hem Türkiye için önemli bir model oldu” dedi.

Başkan Kadir Topbaş, durak ve üst geçit olarak tasarlanan yeni Beşyol Metrobüs Durağı’nda incelemelerde bulundu. Başkan Topbaş çok sayıda vatandaşın katılmasıyla açılışa dönen basın inceleme gezisinde, İstanbul’da ulaşım problemlerini çözme adına 22 milyar lira yatırım yaptıklarını söyledi.

Metrobüs örnek bir model oldu

Avrupa ve dünyanın değişik yerlerinde metrobüs sistemin örnek alındığını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Metrobüs hattının devreye sokulmasıyla bütün kent büyük bir rahatlık hissetti. Birileri bununla ilgili farklı şeyler söylediler ama dünya bu çalışmayı model olarak aldı. Ayrıca Avrupa’dan ödül de alan bir proje. Bunu da özellikle ifade etmek istiyorum. Pakistan’ın Pencap Eyalet Başbakanı da kendi şehirlerinde bu sitemi uygulamak istiyorlar. Hatta Anadolu’nun bazı şehirlerinde de bu metrobüs çok kısa sürede hem çok ucuz ve hem de yolcu kapasitesi yüksek olmasından dolayı örnek bir ulaşım sistemi olarak kabul edildi. Metrobüs hem dünya için hem Türkiye için önemli bir model oldu.”

Dezavantajlı vatandaşlara göre tasarlandı

Beşyol Metrobüs Durağı’nın dezavantajlı vatandaşların da kullanabileceği şekilde tasarlandığına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Yeni denediğimiz bu modelde bilet alımını, erişimi kolaylaştırma adına üst geçidin altına değil de üstüne yerleştirdik. Dezavantajlı vatandaşlarımızın da kolayca kullanabileceği bir üst geçit yapmış olduk. Bu bölgede oturan vatandaşlarımız arzu etti, Aydın Üniversitesi öğrencileri ve mütevelli heyeti arzu etti ve bu çalışmayı yaptık. Erişim noktasında önemli bir problem çözüldü. Bize düşen öğrencilerimizin rahatlıkla eğitim alanlarına erişebilmesini sağlamak.” dedi.

Başkan Topbaş müjde verdi

“Dünyada 24 saat esaslı çalışan başka bir ulaşım sistemi yok”  diyen Başkan Kadir Topbaş, metrobüs sistemini hayata geçirirken öğrencileri ve mesaiye kalan vatandaşları düşündüklerinin altını çizdi.

Başkan Topbaş, hizmete girecek bir sistemin müjdesini verdi: “Yakın tarihte devreye girecek cep telefonu uygulamasıyla ulaşım daha da kolaylaşacak. Duraklarda bekleme olmayacak. Evinizden ya da işinizden ulaşım araçlarınızın ne zaman geleceğini görecek, durağa o şekilde gidecek ve zamanında aracınıza bineceksiniz. Hangi noktadan hangi noktaya gideceğinizi göreceksiniz. Hatta kaç kuruşa gideceğinizi göreceksiniz. Arzumuz, en yoğun saatlerde, trafiğin en yoğun olduğu saatlerde bile otobüslerde sıkışıklık olmasın. Rahatlıkla binip konforlu kaliteli ve güvenli bir yolculuk yapılabilinsin. Bu şehre yakışır bir ulaşım ağı kurmaya çalışıyoruz.”

Başkan Topbaş metrobüsle seyahat etti

Başkan Topbaş, Beşyol Metrobüs Durağı’nda yaptığı incelemenin ardından kendisine ait İstanbulkart ile metrobüse bindi.

Başkan Topbaş, yolculuk sırasında vatandaşlarla da bir süre sohbet etti ve metrobüsle ilgili görüşlerini sordu. Metrobüsten hayli memnun olan İstanbulluların teşekkür ettiği Başkan Topbaş, Şirinevler Durağı’nda başka bir metrobüsle Beşyol Durağı’na döndü.