Büyükşehir’den Sancaktepe’ye büyük yatırımlar 19.12.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin bir ucundan diğerine yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. İstanbulluların yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik yatırımlar kapsamında, İstanbul’un yeni ilçelerinden Sancaktepe’nin çehresini değiştirecek, Sefa Tepesi Rekreasyon Alanı ile Osmangazi Caddesi Alt Geçidi ve Bağlantı Yolları’nın temeli törenle atıldı.

Sefa Tepesi Rekreasyon Alanı’nın temel atma törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve çok sayıda davetli katıldı.

İstanbul’a 8 yılda 49 milyar TL yatırım

Temel atma töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, belediye olarak “Önce insan ve insana hizmet” diyerek çalıştıklarını belirterek, 8 yılda İstanbul'a 49 milyar liralık yatırım yaptıklarını ve yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini söyledi.

“Göreve geldiğimiz günden bu güne Türkiye'nin yeniden şekillenmesi, İstanbul'un yeniden yapılanması için var gücümüzle çalışıyoruz” diyen Başkan Topbaş, dünyanın değişik yerlerinde katıldığı toplantı ve konferanslarda yabancı yetkililerin Türkiye ve İstanbul’dan gıpta ile bahsettiklerini ifade etti.

İstanbul’un yer altını demirağlarla ördük

Başkan Topbaş, İstanbul'u topyekûn yeniden ayağa kaldırdıklarını ve bir ucundan diğer ucuna yatırımlar yaptıklarını kaydederek, ulaşım konusunda da önemli yatırımlar yaptıklarının altını çizdi. “İstanbul’un yer altını demirağlarla ördük” diyen Başkan Topbaş, Üsküdar-Ümraniye Metrosu’nun kısa sürede Sancaktepe'ye geleceğini söyledi.

Başkan Topbaş, metronun belediyenin kendi olanaklarıyla yapılacağını ifade ederek, “Belediye batıyor diyorlardı. Belediyenin yaptığı yatırımların büyüklüğünü herkes biliyor.” diye konuştu.

Sancaktepe ve çevresine yapılan yatırımları da anlatan Başkan Topbaş, Sefa Tepesi Rekreasyon Alanı’nda 8 milyon liralık bir yatırım yapılacağını ve düzenlemenin Temmuz ayında biteceğini söyledi. Konuşmaların ardından Başkan Topbaş, protokol ve çocuklarla birlikte sahneye getirilen uzaktan kumanda ile inşaatın temeline ilk harcı attı.

Osmangazi Caddesi Alt Geçidi ve Bağlantı Yolları 11 milyon TL’ye mal olacak

Başkan Kadir Topbaş daha sonra Osmangazi Caddesi’ndeki alt geçit ve bağlantı yollarının 11 milyon liraya mal olacak inşaatının temel atma törenine katıldı. Osmangazi Caddesi Alt Geçit ve Bağlantı Yolları’nın da Temmuz ayında hizmete alınacağını belirten Başkan Topbaş, sahneye aldığı bir çocukla beraber inşaatın temeline ilk harcı attı.

Tören alanından ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Topbaş, Kanal İstanbul projesine ilişkin bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine, projenin bir vizyon projesi olduğunun ve basit bir iş olmadığının altını çizerek: “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimden önce açıkladığı projelerle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Belli bir aşamaya getirdik. İlgili bakanlığın çalışması var. Güzergâhın netleşmesi konusunda öneri olarak bizim çalışmamız var” dedi.

Tarlabaşı'ndaki kentsel dönüşüm projesinde son durumunun sorulması üzerine de Başkan Topbaş, sürecin uzamasının nedeninin, orada yaşayanları ikna etmede yaşanan problemler olduğunu belirterek, Tarlabaşı’nın yeniden yapılanmasıyla kentte doku yenilenmesi olacağına inandığını ve çalışmanın Beyoğlu için önemli bir kazanım olacağını ifade etti.