Başkan Topbaş: “Şehirler kalkınmanın merkezi” 15.12.2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan 54 ülkenin başkonsolosuyla Emirgan’daki Beyaz Köşk’te kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Başkan Topbaş, günümüzde ülkelerin kaderlerinin birbirine bağlı olduğunu belirterek herkesin aynı gemide olduğunu söyledi.

Beyaz Köşk'te Başkonsoloslarla kahvaltıda bir araya gelen Başkan Topbaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyadaki her bir şehrin ve ülkenin kaderlerinin birbirine bağlı olduğunu belirterek, ''Gemisini yürüten kaptan mantığı artık geride kalmıştır. Herkes aynı gemidedir” dedi.

 

''Bir ülkenin gelişmesi, diğerinin geri kalması kimseye fayda sağlamayacak'' diyen Başkan Topbaş, ulusal çıkarlardan ziyade dünyanın çıkarlarının ön planda olduğu bir anlayışın hâkim olması gerektiğini ifade etti. Başkan Topbaş, günümüzde şehir ve site devletlerin ön plana çıktığının altını çizerek şöyle devam etti: “Bu yüzyılda şehirler kalkınmanın merkezi. Yerel yöneticilere çok büyük görev düşüyor. Merkezi yönetimlerle beraber çalışmak ve beraber yürümek durumundayız. Yaratılanı yaratandan ötürü sevme anlayışıyla insana değer vermek zorundayız. Bütün arzumuz insanların mutluluğudur.”

Yunanistan'ın ekonomik sorunlarına da değinen Başkan Topbaş, “Yunanistan'ın ekonomik olarak sıkıntılı halini üzüntüyle takip ediyoruz. Bir an önce toparlanması arzu ediyoruz. Nasıl destek verebiliriz diye çalışma yapacağız. Euro bölgesindeki sıkıntılar bizi üzüyor, kaderlerimiz ortak.” diye konuştu.

 

Pakistan'da metrobüs hattının kurgulanması konusunda, trafik yönetimiyle ilgili ekibin çalışmalar yaptığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Edindiğimiz bilgileri, düşünceleri ve başarıları paylaşmaya hazırız. Kendimizi dünyadaki diğer belediyelere destek vermek, katkı sunmak zorunda hissediyoruz. Şehirde yaşayanlar VIP yaşam ister, yönetimlerden bunu bekler. Biz de vatandaşlarımızla yakın temastayız. Dünyanın barışı huzuru ve geleceği için kol kola yürümek zorundayız. Biz, Somali, Senegal'dekilerin yaşam şartlarını düşünmek zorundayız.''