İstanbul BM’nin bölgesel merkezi olma yolunda 12.12.2011

BM Ofisi’ni ziyaret eden Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un dünyanın kararlarının alındığı bir merkez olmasını çok önemsediklerini belirterek “İstanbul’da dünya kanatlarınızın altında” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Milletler (BM)’nin Beşiktaş Fulya’da bir yıl önce açılan Nüfus Fonu Doğu Avrupa ve Orta Asya Ofisi (UNFPA)’yı ziyaret ederek UNFPA Direktörü Thea Fierens ile görüştü.

 

UNFPA’nın İstanbul’da ofis açmasından memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Topbaş, “İstanbul’a gelecek Birleşmiş Milletler ofisleri için öncü oldunuz. İstanbul’un bu coğrafyanın merkezi olmasını çok önemsiyoruz” dedi.

 

“İstanbul’da dünya kanatlarınızın altında”

 

Günümüzde şehirlerin barındırdığı özelliklerle anıldığını hatırlatan Başkan Topbaş, “UNFPA ofisleri İstanbul’u Ortadoğu ve Orta Asya’nın merkezi konumuna getiriyor. Şehrimiz coğrafi konum itibariyle çok şanslı, İstanbul’da dünya kanatlarınızın altında. 8 bin 500 yıllık derin bir tarihe sahip İstanbul, 3 büyük imparatorluğa başkentlik yaparak 2 bin 700 yıl dünyanın yönetildiği merkez olmuş. Arzumuz; dünyanın önemli sorunlarının tartışıldığı ve önemli kararların alındığı bir yer olmasıdır. Bu zaten İstanbul’un hafızasında var” diye konuştu.

BM Adası İstanbul’u kararlar şehri yapacak

 

Yakın bir tarihte BM, UCLG ve UNACLA’nın bölge merkezlerini İstanbul’da oluşturacağını söyleyen Başkan Topbaş, şunları söyledi; “Türkiye’nin lokomotifi İstanbul, farklı din, dil, ırk ve kültürlerden insanı binlerce yıldır bağrında barış içinde yaşatıyor. İstanbul’un dünya kolonisi denilebilecek bu özelliği bir model olmalıdır. Buradan barış, kalkınma ve demokratikleşme adına çok şey söyleyebiliriz.”

 

Fierens: “Dünyanın en iyi noktasındayız”

 

UNFPA Direktörü Thea Fierens de İstanbul Ofisi’nin Türk hükümetinin desteği ve tahsisiyle açıldığını vurgulayarak “BM’nin İstanbul’daki ilk ofisi burası. Burada olmaktan gurur duyuyorum. İstanbul ofisinden sabah Almaata ile görüşmelerimizi yapıp akşam da New York ofisimizle toplantı yapabiliyoruz. Dünyanın en iyi noktasındayız.” dedi.

 

Ziyaretin sonunda Başkan Kadir Topbaş ve UNFPA Direktörü Thea Fierens, BM İstanbul Ofisi’nin 1’inci yılını pasta keserek kutladılar.