Başkan Topbaş: “Yeniliğe en açık belediyeyiz.” 7.12.2011

Yeniliğin yıldızlarını buluşturan Türkiye İnovasyon Konferansı’nda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un dünyada yeniliğe en açık ve teknolojiyi en iyi kullanan belediye olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, “Gelişime açık yönüyle İstanbul, yakın gelecekte dünyanın merkezi olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, ülkeler arasındaki medeniyet yarışını belirleyenin de tarihin akışını hızlandıranın da inovasyon ve teknolojik gelişmeler olduğunu vurguladı.

 

Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani de konuşmasında, bilginin dizginlerini elinde tutanın insanlığı etkisi altına alabileceğini belirterek Türkiye ile işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

 

İnovasyon, tercih değil zorunluluk

 

2012 yılından itibaren teknoloji alanında her yıl 500 girişimciyi destekleyeceklerini belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün,''2023 yılında yıllık 500 milyar dolar ihracat yapmayı ve dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefliyorsak, bu oranı yakalamaktan başka bir şansımız yok. Ar-Ge ve inovasyona önem vermek, Türkiye için bir tercih değildir, bir zorunluluktur.” dedi.

 

Dünyada artık şehirler yarışıyor

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da “Şehirlerin yarıştığı dünyada İstanbul’u New York, Londra ve Tokyo’nun sıralamasına sokmak için yola çıktık” diyerek şöyle devam etti; “Planlamamızı buna göre yaptık. İstanbul gerçekten dünyanın en ilham verici şehri, değişim ve yenilenme için bir merkez. Şehrimiz kongre, fuarcılık, moda, finans kenti nasıl olabilir diye düşünerek hazırlıklarımızı yaptık. Tüm yatırım ve hizmetlerimiz 50 yıl sonrasını hedefleyen ve İstanbul’un dünyada etkin bir kent olmasına yöneliktir. İstanbul coğrafi konumu itibariyle de buna müsait.”

 

İstanbul çok farklı bir noktada

 

Dünyanın 2 bin 700 yıl boyunca İstanbul’dan yönetildiğini belirten Başkan Topbaş, “İstanbul gerçekten dünyanın merkezi. Sultanahmet’teki Milion Taşı 1886 yılına kadar dünyanın sıfır noktası kabul edilmiş. Saatler buna göre ayarlanmış ve dünya İstanbul’un doğusu ve batısı olarak tanımlanmış. İstanbul’un bu fırsatlarını yeniden dünyaya açmak için çalıştık. Göreve geldiğimizde bu şehirde fiber-optik kablo yoktu, şu an bin 800 kilometreye ulaştı. Akıllı ulaşım sistemleri ve navigasyonlar, mobil trafik uygulamaları ve haber teknolojisiyle İstanbul bugün dünya belediyelerinden çok farklı bir noktada. Birçok konuda bizden yardım ve destek isteniyor.” dedi.

 

Otoparkta para, otobüste bilet kalkacak

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin teknolojiyi en iyi kullanan öncü bir yerel yönetim olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Dünyada ilk defa internet üzerinden yayın yapan şehir televizyonu İstWeb, geleceğin televizyonu olacak. Yakında taksilerde, toplu ulaşım araçlarında, meydanlarda kısaca şehrin her noktasında takip edebileceksiniz. Her türlü bilgiye anında ulaşabileceksiniz. YolNet sistemiyle her türlü yolculuk programını yapabilecek, hangi aracı kullanarak kaç paraya ve ne kadar sürede gidebileceğinizi cep telefonundan öğrenebileceksiniz. Bu sistem, dünyada yerel yönetim olarak sadece bizde var. Bunların hepsi yenilikçi bir anlayışın sonucunda yaşanan büyük değişimler. Televizyon ekranından internete ulaşımın sağlanmasıyla ilgili en yeni bilgisayar programını da bizim mühendislerimiz yaptı. Şimdi Vestel ve bazı başka şirketler bu teknolojiyi bizden istiyor” diye konuştu.

 

Yakında İSPARK otoparklarında ödemenin cep telefonlarından da yapılabileceğini açıklayan Başkan Kadir Topbaş, şöyle devam etti; “Hep daha ileri olmayı ve teknolojik gelişmelerle hep paralel yürümeyi kendimize hedef olarak belirledik. Burada Turkcell ile paralel çalışıyoruz. Gelecekte cep telefonlarına yüklenen bu programlarla toplu taşıma araçlarında bilet olayı bile kalkacak. İşte İstanbul böyle bir şehir. Yakın gelecekte İstanbul, dünyanın merkezi olacak. Napolyon’un dediği gibi; Dünya tek bir devlet olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.”