Silivri’ye kolej standartlarında ilköğretim okulu… 6.12.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, eğitim yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. KİPTAŞ tarafından Silivri’de yapılan kolej standartlarındaki Abdülezel Paşa İlköğretim Okulu, görkemli bir törenle eğitime açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Kiptaş A.Ş tarafından yapılan Silivri Abdülezel Paşa İlköğretim Okulu, törenle hizmete açıldı.

 

Açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, modern bir dünyada herkesin bir arada yaşadığını ve artık hudutların ortadan kalktığını belirterek, bilişim çağında bilgiye ulaşmanın ve yönetmenin hüner olduğunu ifade etti.

 

822 derslik yapıldı, 22 okulun inşaatı devam ediyor

 

Konuşmasında çocukların yetiştirilmesinin önemine dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, ”Herkese yeterli seviyede eğitim alanı oluşturmak için çalışıyoruz. Bugüne kadar 882 derslik yaptık. Ayrıca 22 okulumuzun inşaatı da devam ediyor. Yaptığımız çalışmalar ile okullarımızın kolejlerle yarışmasını istedim'' dedi.

 

Silivri’ye 800 milyon liralık yatırım

 

AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca da Silivri'de 2002'de 17 olan okul sayısının 70'i aştığını söyledi. AK Parti hükümetlerinin, eğitime bütçeden çok pay ayırdığını belirten Kaynarca, ilçede altyapıdan eğitime 800 milyon liralık yatırım yapıldığını ifade etti.

 

Kurdeleyi öğrencilerle birlikte kestiler

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş açılış kurdelesini öğrencilerle birlikte keserek okulu hizmete açtı. Başkan Topbaş daha sonra okul folklor ekibinin gösterisini izledi.

 

Başkan Topbaş basket attı

 

Okulu gezerek bilgi alan Başkan Topbaş daha sonra ana sınıfındaki çocuklarla bir süre sohbet etti. Başkan Topbaş son olarak okulun spor salonu gezdi. Salon hakkında yetkililerden bilgi alan Topbaş,  atış yaptı ve antrenman yapan çocuklarla sohbet etti.

140 öğrenci eğitim görüyor

 

32 derslik, 6 laboratuar, 134 kişilik anfi tipi
konferans salonu, 1000 kişi kapasiteli kapalı spor salonu, basketbol ve voleybol sahası, oyun parkı, bireysel sporlar için kişisel gelişim salonu ile özel okullar donanımına sahip olan Abdülezel Paşa İlköğretim Okulu’nda bu yıl
140 öğrenci eğitim görüyor.

 

Abdülezel Paşa kimdir?

 

1827 yılında Konya’da doğan Abdulezel Paşa, 16 yaşında er olarak girdiği Osmanlı Ordusu’nda büyük yararlılıklar göstererek 1859'da subaylığa, daha sonra da generalliğe (paşalık) kadar yükseldi.

Kırım Savaşı, Karadağ Harekâtı ve Girit Ayaklanmaları'nın bastırılmasında görev yaptı. Özellikle 1876 Osmanlı- Sırp Savaşı'nda ve Plevne'de büyük yararlılıklar gösterdi. 1897 yılında katıldığı 26’ncı savaş olan Osmanlı-Yunan Savaşı sırasında başına isabet eden bir kurşun ile şehit düştü.