Kentsel dönüşüme örnek olacak 6.12.2011

Silivri’de Bolluca Deresi Islah Projesi kapsamında dere yatağına yapılmış binalar kamulaştırılarak yıkılıyor. Çalışmaları yerinde inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çalışmanın kentsel dönüşüme de örnek olacağını söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda su baskınlarına neden olan Silivri Bolluca Deresi ıslah ediliyor. Islah projesi kapsamında dere yatağına yapılmış binalar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından kamulaştırılarak yıkılıyor.

Bolluca Deresi tehdit olmaktan çıkacak

Başkan Kadir Topbaş, dere yatağı ve koruma bandı içinde yapılan yapıların yıkım çalışmalarını yerinde inceledi. İlgililerden çalışmalarla ilgili teknik bilgi alan Başkan Topbaş, vatandaşlarla da bir süre sohbet etti.

Dere yatağındaki yıkımlarını süreceğini ve derenin ıslah edileceğini belirten Başkan Topbaş; “Çalışmalarımız tamamlandığında Bolluca deresi artık çevreyi tehdit etmekten çıkacak. Bazı mal sahipleri ile mahkemelik durum var. Ancak bu sorunu da aşacağız. Bu binalar zaten çürük ve dayanıksız. Bu çalışma kentsel dönüşeme de bir örnek olacak. Buraları vatandaşa yaşam alanı olarak kazandıracağız.” dedi.

Proje kapsamında dere yatağı ve koruma bandında 287 bağımsız bölümü bulunan 55 bina yıkılacak.