Türk kadını siyasette daha aktif olmalı 5.12.2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin 77’nci yıldönümünde Ak Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinliklere katıldı. Başkan Topbaş, Türk kadınlarından siyasette daha güçlü ve daha aktif olmalarını istedi.

Etkinlikler kapsamında ilk olarak Taksim’de Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konuldu ve saygı duruşunda bulunuldu. Başkan Topbaş daha sonra Taksim Meydanı’ndaki çadıra geçti. Başkan Topbaş, burada yaptığı konuşmada, tüm bireylerin, ülkelerin gelişmesinde aktif rol aldıklarında ülkelerin hızla geliştiğini ifade ederek “Yoksa erkek ağırlıklı o ülkenin yükü çekilmeye çalışılırsa zaten o ülke başarısız olur” şeklinde konuştu.

 

Türk kadını siyasette daha aktif olmalı

 

Başkan Topbaş, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 1934'te bir model olarak ortaya konulduğunu ifade ederek, ''Bundan dolayı Aziz Atatürk'ü rahmetle anıyor, Türk kadınının siyasette daha güçlü ve daha aktif olmasını diliyorum'' dedi.

Kadına şiddet insanlık ayıbıdır

 

Son dönemde artan kadına şiddet konusuna da değinen Başkan Topbaş, “Kadına şiddet demek bir psikolojik sorun demektir. Kendini bilen ve kendinde olan bir insanın böyle bir davranış biçimi ortaya koyması mümkün değil. Çünkü insan sorunları konuşarak çözmeye çalışır. Bu kesinlikle, ahlakımıza, inanç dünyamıza uygun değil. Bu bakımdan kadına şiddeti kesinlikle kınıyoruz. Bunun bir insanlık ayıbı ve insanlık dramı olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

 

Başkan Topbaş, 'Kadına Karşı Şiddete Hayır' kampanyası çerçevesinde erkekler adına başlatılan ''Biz de Varız'' kampanyasına hem destek verdi hem de erkek gazetecilerden de kampanyaya destek vermelerini istedi.