İstanbul’da engeller kalkıyor… 3.12.2011

Dünya Özürlüler Haftası’nda İstanbul’da düzenlenen etkinlikler, engellilerin, imkan verildiğinde neler yapabildiklerini bir kez daha gösterme fırsatı sundu. Başkan Kadir Topbaş, engellilere 3 bin yeni otobüs müjdesi verdi.

3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen program, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mesajla başladı. Başbakan Erdoğan mesajında, engellilerin toplumla bütünleşmesi için tüm imkanların seferber edildiğini belirterek şunları kaydetti; “Sorunların çözümü için devletimizin imkan ve kaynaklarının yanında milletimizin el birliği ve katılımı da elzemdir. Toplumumuzu daha yüksek bir hassasiyet göstermeye ve sorununun çözümüne katkıda bulunmaya çağırıyorum.”

 

 Engellilere uygun 3 bin yeni otobüs

 

Başkan Topbaş, açılış konuşmasında, şehrin medeniyet ölçüsünün yaşayanların şehri rahatlıkla kullanabilmesiyle orantılı olduğunu belirterek; “İstanbul’un her noktası bütün dezavantajlı insanlarımız için erişilebilir, yaşanabilir hale gelmesi için çaba gösterdik. İstanbul’daki ulaşım araçlarının özürlülerin yararlanabileceği şekilde olması için çalışıyoruz. 2013 yılı sonuna kadar halk otobüsleri dahil tüm eski araçlar yenilenecek. Engelli ve yaşlıların rahatlıkla binebileceği üç bin yeni araç temin ediyoruz.” diye konuştu.

 

Bakan Şahin: “Çözüm için buradayız”

 

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de, 74 milyonun birinci sınıf vatandaş olması için çalıştıklarını belirterek, “Empati yapmamız ve yaşamlarını kolaylaştırmamız gerekiyor. Biz çözüm makamıyız, çözüm için buradayız.” dedi.

 

TBB ve İBB’ye ödül

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Orkestrası’nın konser verdiği programda “Herkes İçin Ulaşılabilir Türkiye Eğitim Programı Teşvik Ödülleri” de verildi. Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ödüle layık görülen kurumlar arasında yer aldı.

Engelsiz adımlarla yürüdüler

 

İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen “Engelsiz Adımlar Yürüyüşü” adeta bir şenliğe dönüştü. İlginç kostümleriyle şarkılar söyleyen özürlü çocuklar, Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı’na kadar yürüdü.

 

Dünya Özürlüler Haftası etkinlikleri

 

Dünya Özürlüler Haftası’nda düzenlenen spor şöleni birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Silivrikapı Buz Sporları Salonu’nda 40 özürlü çocuğun buz pateni gösterisi ile başlayan şölen, Cemal Kamacı Spor Kompleksi’ndeki yüzme etkinlikleri ile devam etti. 300 özürlü sporcunun gösterdiği performans büyük alkış aldı. Spor Şöleni, imkan verildiğinde engellilerin neler yapabildiklerini bir kez daha gözler önüne serdi.

 

Geleneksel Akşam Yemeği’nde buluştular

 

İSÖM tarafından verilen Dünya Özürlüler Günü Geleneksel Akşam Yemeği’nde özürlü ve aileleri bir araya geldi. Topkapı Sosyal Tesisleri’ndeki yemekte İSÖM X Müzik Grubu, katılımcılara nefis bir müzik dinletisi sundu. İSÖM Gösteri Sanatları Grubu öğrencilerinin dans gösterisi de etkinliğe ayrı bir renk kattı.

 

Bir dakika yerime geçer misin?

 

Özürlülerin yaşadığı güçlüklere dikkat çekebilmek için İSÖM tarafından hazırlanan “Bir dakika yerime geçer misin?” adlı kısa film ilk kez izleyici ile buluştu. Hayli ketum olan ve yoğun bir çalışma temposuna sahip bir iş adamının, özürlülük deneyimi yaşamasıyla başından geçenleri konu alan filmin galası, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapıldı.

 

Özürlü çocuklardan muhteşem gösteri

 

Özürlülerin yaşam standartlarını yükseltecek endüstriyel ürünlerin sergilendiği Engelsiz Yaşam Fuarı’nın açılışında İSÖM Gösteri Sanatları Topluluğu Mehteran Ekibi ve Bayrampaşa Engelliler Merkezi de muhteşem bir gösteri sundu.