2012 Avrupa Spor Başkentliği bayrağı İstanbul’da 3.12.2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2012 Avrupa Spor Başkentliği bayrağını Brüksel’de teslim aldı. Başkan Topbaş İstanbul’a dönüşünde yaptığı açıklamada, “Bir taraftan İstanbullular adına dünya da İstanbul’u temsil ediyorum, Türkiye’yi temsil ediyorum, diğer taraftan da büyük organizasyonların belgelerini bayraklarını bu kente getiriyorum ve taşıyorum” dedi.

“Avrupa Spor Başkenti Devir Teslim Töreni”ne katılmak üzere Brüksel’e giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bayrağı Valencia Belediye Başkanı Rita Barberá Nolla’dan devraldı. Tören Brüksel Avrupa Parlamentosu-Aliterio Spinelli Genel Kurul Salonu’nda gerçekleştirildi.

Başkan Topbaş çiçeklerle karşılandı

İstanbul Havalimanı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk ve bazı bürokratlar tarafından çiçeklerle karşılanan Başkan Kadir Topbaş, Bürüksel gezisi ile ilgili olarak basın mensuplarına açıklama yaptı.

İstanbul’un bir yıl önce 2012 Avrupa Spor Başkenti seçildiğini hatırlatan Başkan Topbaş, “Bu seremonide ekibimize katılarak bize destek veren Milli Basketbolcumuz İbrahim Kutluay, Spor A.Ş.’den arkadaşlarımızla Birleşmiş Milletler’deki toplantıya Bürüksel’de katıldık ve oradaki heyecana birlikte ortak olduk” dedi.

İstanbul hak ettiği payeyi aldı

İstanbul’un hak ettiği bir payeyi aldığını dile getiren Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Ve orada dedik ki Türkiye Avrupa Birliği’ne girmemiş olmasına rağmen 2010 Avrupa Kültür Başkentliliğini aldığı gibi 2012 Avrupa Spor Başkentliliğini de aldı. Aslında hak ettiği bir payeyi aldı. Ve bizlerde bunu hak ettiğimiz bir onur belgesi olarak görmekteyiz.”

İstanbul’un 2012 Avrupa Spor Başkenti seçilmesinde son yıllardaki uluslararası arenadaki başarıların etkili olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, son birkaç yıl içerisinde İstanbul’un, Şampiyonlar Ligi final maçı, Formula 1, Moto GP ve Dünya Basketbol Şampiyonası gibi dünya çapında getiren ses spor organizasyonlarına ev sahipliğini yaptığını söyledi.

2012 yılında 7’den 70’e herkesin sporla yaşamasını sağlayacak yeni imkanlar oluşturmayı hedeflediklerini belirten Başkan Topbaş şöyle devam etti: “İstanbul’un tarihi deneyimi ve birikimi bize verilen bu payenin altından başarıyla kalkmamıza olanak sağlayacaktır. Aldığımız her uluslararası organizasyona İstanbul çok başarılı şekilde bir ev sahipliği yapıyor.”

Dünyanın her yerinde Türkiye ve İstanbul’daki gelişmeler hayranlıkla takip ediliyor ve bir model olarak izleniyor diyen Başkan Topbaş açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bir taraftan İstanbullular adına dünya da İstanbul’u temsil ediyorum, Türkiye’yi temsil ediyorum, diğer taraftan da büyük organizasyonların belgelerini bayraklarını bu kente getiriyorum ve taşıyorum. İstanbullular adına yaptığım bu görevden duyduğum onuru gururu ifade etmek istiyorum. İnanıyorum ki İstanbullular da bu gururu taşımaktalar.”