Esenler’de ‘Deprem Dönüşüm’ çalışmaları başladı 2.12.2011

Esenler’de deprem dönüşüm sürecinde kullanılacak konutları basın mensuplarına tanıtan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bu sorunu devletin şefkat elini uzatarak beraberce çözmek istiyoruz. Deprem sonrası ağlaşmanın, sızlamanın faydası yok” dedi.

Başkan Kadir Topbaş, Esenler Turgutreis Mahallesi’nde ‘Deprem Dönüşüm Süreci’nde kullanılacak 282 konutun tanıtımı yaptı.

 

İstanbul’da depreme hazırlık için 1,6 milyar TL harcandı

 

Bugüne kadar 1,6 milyar lira harcayarak deprem konusunda birçok çalışmaya imza attıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul’da olası bir deprem geleceğimizi onlarca yıl karartabilir. Depremle ilgili çalışmaları yürütmek üzere bir çalışma grubu oluşturuldu. Vatandaşlarımıza gerçekleri anlatacağız ve deprem konusunda farkındalık oluşturarak bir an önce dönüşüm çalışmalarını hızlandıracağız.”

 

282 konutun yerinde dönüşüm için kullanılacağını belirten Başkan Topbaş, “Burada yapılacak olan 250 konut daha var. Böylece ciddi bir dönüşüm daha ortaya çıkacak. Esenler’de bin 500 konutluk ayrı bir çalışmanın yanı sıra KİPTAŞ’ın da 850 konutluk bir çalışması var. Amacımız sağlıklı ve doğru bir yaşam alanı oluşturmak.” dedi.

 

Küçük hesaplar yapılmasın

 

İstanbul’da bugüne kadar 3 bin civarında yapı yıktıklarını kaydeden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Depremin acı sonuçlarını kader olmaktan çıkartmak gerekiyor. Arzumuz burada olduğu gibi kimseyi üzmeden, rencide etmeden, devletin şefkat elini uzatarak bu sorunu beraberce çözmek. Olası bir deprem sonrası ağlaşmanın, sızlamanın, dertlenmenin hiçbir faydası yok. Vatandaşlardan isteğimiz küçük hesaplar yapmamaları, çünkü deprem sonrası acılar çok büyük oluyor.”

 

Müracaatlar ilçe belediyelerine yapılacak

 

Başbakan Erdoğan’ın da vatandaşlarla anlaşarak kentsel dönüşüm yapılmasından yana olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Ancak yeni çıkacak kanunla sunulan imkânların değerlendirilmemesi durumunda son çare olarak kamulaştırmaya gideceğiz.  Ben inanıyorum ki İstanbullular bu dönüşümü heyecanla takip ediyorlar. Vatandaşlarımız aralarında anlaşarak vakit kaybetmeden ilçe belediyeleriyle temasa geçsinler, müracaatları yapsınlar.” dedi.

 

“Yeni Esenler” paha biçilemez değerde olacak

 

Esenler’e birçok altyapı ve çevre yatırımı yaptıklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Bir de depremle ilgili sorunları ortadan kaldırabilirsek, Esenler en güzel ilçelerden bir tanesi olacak. Güzergâh olarak ana yolların ve ulaşım akslarının yanında kurulan yeni Esenler paha biçilmez bir hale gelir. Bunu bir mimar, bir şehir plancısı olarak söylüyorum.” şeklinde konuştu.

 

Kâğıthane’de deprem odaklı kentsel dönüşüm

 

Deprem odaklı kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Kâğıthane Seyrantepe’deki 25 gecekondunun yıkımı tamamlandı. Aynı bölgede yapılan depreme dayanaklı 29 yeni sosyal konuta taşınan gecekondu sahiplerine 1 milyon 360 bin TL. enkaz bedeli ödendi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mesken Müdürlüğü, gecekonduların yerine kentsel dönüşümde kullanılacak 560 daireli sosyal konut inşa edecek.