Topbaş:"Kral çıplak, yeni bir şehir kurmak zorundayız." 26.11.2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, olası İstanbul depremini ve alınması gereken önlemleri, Akşam Gazetesi'nden Nebahat Koç'a konuştu. İstanbul’a 1 milyar 100 milyon liralık deprem yatırımı yaptıklarını belirten Başkan Topbaş,"Kral çıplak, yeni bir şehir kurmak zorundayız." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, olası İstanbul depreminde yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi için yapılması gerekenleri Akşam Gazetesi’nin deneyimli gazetecilerinden olan Nebahat Koç’a anlattı.

1.1 milyar liralık deprem yatırımı yaptık

Her deprem sonrasında olduğu gibi gözlerin yine İstanbul'a çevrildiğini belirten Başkan Topbaş; “Bugüne kadar 1 milyar 100 milyon liralık deprem yatırımı yaptık. Binalarımızı, viyadük ve köprülerimizi güçlendirdik. Arama kurtarma çalışmalarında insanın giremediği, kameralı araçlar olmak üzere teknolojik donanımlı araç gereç yatırımlarımızı yaptık. Ekiplerimiz tecrübeli. Dünyanın her yerindeki felaketlere giden ekiplerimiz var. İstanbullu ne kadar hazırsa biz de o kadar hazırız. Ancak vatandaşlarımızın binalarını güçlendirmesi gerekiyor. Belediye olarak vatandaşın bireysel yapısına kaynak verme imkanımız yok. Dünyada böyle bir örnek yok. O yüzden vatandaş binasını güçlendirecek. Bunu da, güven duygusu içinde el ele yapmak istiyoruz.” diye konuştu.

Vatandaş fazlasını istiyor

İstanbul’un ciddi bir deprem riski taşıdığına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Bu takdiri ilahi de değil. Tedbirini alacaksın. Hiçbir şey yapmadan bekle, bu yanlış. Vakit kaybetmeden en ideali olarak sunduğumuz çözüm olan imar artışından bir an önce yararlanılması lazım. Fikirtepe'de olduğu gibi. Bu imar artışını ciddi manada veriyoruz. Bu artışlar yer yer 4 emsale kadar çıkabiliyor. Daha başka ne yapabiliriz. Evi 100 metrekareyse, sağlam, yaşanabilir bir 100 metkarelik ev alabiliyorsa öpüp başına koysun. Dayanıklı, sağlıklı, otoparkı olan, belki bittiğinde eskisinden 2 kat daha fazla değerli bir gayrimenkule sahip olacak. Ancak vatandaşlarımızın tamahkâr olmayıp bir daire yerine daha fazla daire alabilme hesapları nedeniyle bir sonuç alamıyoruz. Çok afakî şeyler isteniyor. Vatandaşlarımızın daha fazla nasıl alırıma gitmemesi lazım.” dedi.

 Kral çıplak kusura bakmayın

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un durumunu şu sözlerle özetledi: “Kral çıplak kardeşim. Kimse kusura bakmasın. Yeni bir şehir kurmak gerekiyor. Doğru yapılar yapmak zorundayız. Ciddi risk altındayız. Yeniden yapılanmayı, imar artışları vererek gerçekleştiriyoruz. Biz bu yenilenmeyi de Bakırköy Yenimahalle ve Kartaltepe, Esenler'deki planlarda yaptık. Bu artışlar altyapı dikkate alınarak veriliyor.”

Eski binalar da tartışılmalı

Başkan Kadir Topbaş, 1998 yılından önce yapılan binaların deprem güvenliği açısından tartışılması gerektiğine işaret ederek sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul 1998 yılına kadar 2. deprem kuşağındaydı. Bu tarihten önce yapılan binalar ve taşıyıcı sistemleri de bu değerlere göre yapılmış. Dışarıdan bu binalar iyi gözükebilir. Ayrıca, binaların taşıyıcılarına müdahale ederek mağazalar, oto galerileri yapılıyor. Bu taşıyıcıların yerinde olması lazım. Yine biz ağır binalar yapıyoruz. Yükü olan binalar, kullanılan malzemeler de o zamana göre deniz kumu, piyasa demiri gibi olunca bu binaların tartışılması, tetkik edilmesi gerekiyor.”

 

Deprem uzmanları 1998'e kadar neredeydi?

Başkan Topbaş, röportajda deprem uzmanlarına da mesaj verdi. Topbaş,” Deprem uzmanları şimdi çıkıp konuşuyor. 1998 yılına kadar nerelerdeydi bu uzmanlar? O zaman profesör, akademisyen değiller miydi? Niye çıkıp, İstanbul'un 1. deprem kuşağında olması gerektiğini söylemediler. O zaman deprem yok muydu?” dedi.

 

Ağır binalar tıraşlanabilir

Başkan Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanlığı döneminde dile getirdiği öneriyi bir kez daha tekrarladı; “Vatandaşların binasını güçlendirmesi için bir başka yöntem de, binaların tıraşlanması. Yüksek binalardan bir, iki kat eksiltilerek, binanın yükünün alınması olabilir. Yine bu binalar iskeleti kalacak şekilde soyulup, bölme duvarlarını azaltabilirsiniz. Çünkü ağır, yüklü binalar yapıyoruz.”