İstanbul’un başarısı hayranlıkla izleniyor 26.11.2011

UCLG Başkanı sıfatıyla “Lübnan Uluslararası Yerinden Yönetimde İşbirliği Forumu”nun açılışına katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a dönüşünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başkan Topbaş, “Türkiye’nin şu anda yakaladığı trend ile yerel yönetimdeki başarımızın yurtdışında hayranlıkla izlendiğine bir kez daha tanık oldum” dedi.

Başkan Kadir Topbaş, Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda basın mensuplarına gezisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bazı ilçe belediye başkanlarıyla birlikte ‘Kardeş Şehir’ Beyrut’ta temaslarda bulunduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, “Çok verimli iki günlük bir ziyaret oldu. Özellikle Beyrut Belediye Başkanı ile birlikte yakın olan ilişkilerini daha da arttıracak görüşmeler yaptık. Cumhurbaşkanları ve Başbakanları ile görüştük. Bakanları ve meclisleri ile aynı zamanda belediye meclisleri ile görüşme imkanımız oldu. Böylelikle özellikle yerel ölçekte Beyrut ve İstanbul arasındaki ve Lübnan ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmemiz açısından ziyaretimiz olumlu geçti” diye konuştu.

Lübnan’ın Türkiye’den çok ciddi beklentilerinin olduğunu gözlediğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Beyrut, Doğu Akdeniz’in incisi olarak tabir edilen ve çok kültürlü ve farklı bir yapıya sahip. Böyle bir kentin, özellikle Orta Doğu’ya giriş kapısı olarak değerlendirildiğinde ve İstanbul’da onlar için Avrupa’ya bakan bir yüz olarak değerlendirildiğinde bizim iki yerel yönetim olarak ilişkilerimiz daha da önemli oluyor. Yaptığımız ikili görüşmelerde Türkiye’nin şu anda yakaladığı trend ile yerel yönetimdeki başarımızın yurtdışında hayranlıkla izlendiğine tanık oldum. Bunu bir başarı öyküsü olarak görebiliriz. Bu başarının mimarı olan Sayın Başbakanımıza ve kabinesine de ayrıca teşekkür ediyorum.”