Başkan Topbaş Lübnan Cumhurbaşkanı ile görüştü 25.11.2011

UCLG Başkanı olarak Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman tarafından kabul edilen Başkan Kadir Topbaş, Başbakan Erdoğan’ın selamlarını iletti. Başkan Topbaş’ın Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile görüşmesinde ise İstanbul’da Lübnan Ticaret Ofisi kurulmasına karar verildi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Lübnan’ın başkenti Beyrut'a giden İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Kentler Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Başkanı Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul edildi. Başkan Topbaş’ın, Cumhurbaşkanı Süleyman'a, Başbakan Erdoğan'ın selamlarını ilettiği belirtildi.

Lübnan Meclis Başkanı Berri ile görüşme

Başkan Topbaş ve beraberindeki heyet Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ile meclis rezidansında bir araya geldi. Başkan Kadir Topbaş, Berri’ye teşekkür etti ve ilişkilerin geliştirilmesinden memnun olduğunu söyledi. Nebih Berri de dünyanın en güzel şehrinin belediye başkanını ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduğu ifade etti.

İstanbul’da Lübnan Ticaret Ofisi kurulacak

Başkan Kadir Topbaş, Lübnan Başbakanı Necip Mikati’yle de görüştü. Mikati, Başkan Topbaş’ın ziyaretinden memnun olduğunu ifade etti. İlişkilerin geliştirilmesinin önemli olduğunu belirten Topbaş da İstanbul’la ilgili geniş bir bilgi verdi. Görüşmede İstanbul’a Lübnan Ticaret Ofisi kurulması kararlaştırıldı.

Forum’da konuştu

Lübnan Uluslararası Yerinden Yönetimde İşbirliği Forumu'nun açılışında konuşan Başkan Topbaş, kardeş şehir Beyrut'un kendisinde ayrı bir yeri olduğunu belirterek şunları söyledi: "Türkiye ile Lübnan arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliği artarak devam ediyor.  Lübnan halkıyla kültürel bütünlüğümüzün daim olacağına inanıyorum. Bu nedenle Lübnan'a her türlü desteği vermeye hazırız."

Kentler ve yerel yönetimlerin ülkelerin başarısına en önemli katkıyı sağladığını söyleyen Başkan Topbaş, şöyle devam etti: "Sayın Başbakan Erdoğan, yerel yönetimden geldiği için, çok büyük yerel reformlar yaptı. Günümüzde Türkiye'de yapılan yatırımların dörtte biri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Şehirlerin gelişmesi ülkelerin gelişmesi demektir."   

Beyrut Belediyesi’nde toplantı

Başkan Topbaş, Beyrut Belediye Başkanı Bilal Hamad ve meclis üyeleriyle de görüştü. Hamad, İstanbul’un Beyrut'un kardeş şehri olduğunu ve birçok konuda iki şehir arasında aktif işbirliği istediklerini belirterek, şunları söyledi: ''Beyrut master planını oluşturmada ve ulaşımda İstanbul'un deneyimlerinden faydalanmak istiyoruz. Park ve bahçeler konusunda da bilgi paylaşımı istiyoruz.''

Başkan Topbaş ise Beyrut ile İstanbul'un birbirine benzediğini belirterek, ''İstanbul 8 bin, Beyrut ise 5 bin yıllık iki eski şehir. Birçok değerimiz ortak. İki şehir arasında her türlü işbirliğine açığız. İstanbul'a gelip bizim deneyimlerimizden faydalanabilirler.” dedi.