İstanbul’a dev bütçe… 22.11.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 yılı bütçesi, oy çokluğuyla meclisten geçti. Oylama öncesinde konuşan Başkan Kadir Topbaş, sadece köprü, yol ve kavşak inşa etmediklerini İstanbul'un havasını suyunu da temizlediklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2012 yılı bütçe oylaması Belediye Sarayı’ndaki meclis salonunda yapıldı. Oylamadan önce konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul'a sadece köprü, yol ve kavşak inşa etmediklerini havasını suyunu da temizlediklerinin altını çizerek, “2012 yılı bütçesi, geçen yıla oranla yüzde 9'luk bir artışla 7 milyar 300 milyon TL'dir” dedi.

Konsolide bütçe19 milyar 455 milyon TL

Başkan Topbaş, yatırım ağırlıklı bir bütçe planladıklarını ifade ederek, şunları söyledi. “Bütçenin yüzde 67'si yatırımlar için ayrıldı. Yatırım ve hizmetler için toplam 4 milyar 884 milyon TL ayırdık. İSKİ ve İETT'nin yatırımları ile konsolide bütçemiz 12 milyar 407 milyon TL civarında. Bu rakama şirketlerimizin tahmin edilen cirolarımızı da eklediğimizde toplam 19 milyar 455 milyon TL'lik bir konsolide büyüklüğüne ulaşıyoruz. Bu konsolide büyüklük içinde de şirketlerimizin yatırımları ile birlikte toplam 7 milyar 505 milyon TL'lik bir miktar öngörüyoruz.”

233 kavşak-yol, 405 km yol

Ulaşım yatırımlarına bütçeden yüzde 62'lik pay ayrıldığını aktaran Başkan Topbaş, “Son 7 yılda 233 kavşak ve yol yaptık, 24'ünün inşası sürüyor. İnşa ettiğimiz yol uzunluğu ise 405 kilometre. Bugüne kadar 9 kilometre uzunluğunda 2 tünel yol yaptık. 4 kilometre uzunluğunda bir tünel yol inşaatımız tamamlanmak üzere. Karayolu, tünel ve kavşaklara bugüne kadar toplam 10 milyar 153 milyon TL harcadık” diye konuştu.

Ulaşıma 4 milyar yatırım yapılacak

Başkan Kadir Topbaş, Beylikdüzü etabının eklenmesiyle metrobüs sisteminin 52 kilometreye ulaşacağını, yüzde 80 oranında geliştirilen raylı sistemler uzunluğunun da 81 kilometreye çıktığını söyledi.

Şubat ayında hizmete girecek Kartal-Kadıköy Metro Hattı’nın Pendik'e uzatılacağını ifade eden Başkan Topbaş, Otogar – Bağcılar ve Bağcılar - Olimpiyat Stadı arasındaki çalışmalarda son aşamaya gelindiğini anlattı. Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “2013 yılının baharında da 5 istasyondan oluşan hafif metro Bağcılar – Kirazlı hattı tamamlanacak. Bunun gibi Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe'yi içine alacak 22 kilometrelik raylı sistem hattı da bitirildiğinde İstanbul ulaşımına büyük katkı sağlayacak. Yenikapı- Bakırköy ve Bakırköy Beylikdüzü hatlarını da planlamış bulunuyoruz. Yakında bu hatların ihalesine çıkacağız. Ayrıca yine bir müjde olarak Kabataş – Mahmutbey hattının etüt ve projeleri üzerinde çalıştığımızı söylemek istiyorum. Kısacası son 7 yılda raylı sisteme yaptığımız yatırımlar toplamda 9 milyar 639 milyon TL'yi buldu. Ulaşımda ciddi yatırımlar yaptık. Şirketler dahil bu yıl 4 milyar lira civarında yatırım yapacağız. Yüzde 50'lere tekabül ediyor.”

İstanbul'a çevre ile ilgili yatırımlar için 953 milyon TL ayırdıklarını ifade eden Başkan Topbaş, İSKİ'nin de çevre alanında 1 milyar 592 milyon TL'lik bir yatırımı olacağını söyledi.

Başkan Topbaş, kültür ve turizm etkinlikleri ile birlikte tarihi eserlerin restorasyonu için Büyükşehir Belediyesi bütçesinden 145 milyon TL ayırdıklarını kaydetti.

Sağlık ve sosyal hizmetler için Büyükşehir Belediyesi yatırım bütçesinden 327 milyon TL ayırdıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, İstanbul'un depreme karşı güçlendirilmesi konusunda hassas olduklarını belirterek, “Büyükşehir Meclisimiz İstanbul'un deprem konusundaki çalışmalarını yapacak. Sağlıklı konutlar üretmeyi arzu ediyoruz. İnşaat alanındaki denetimlerin sıkıntılı olmaması için çalışacağız. İstanbul'daki 1 milyon 600 bin binanın yüzde 60-70'inin yenilenmesi için çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

Bütçenin gelir gider dengesine de değinen Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “7 milyar 300 milyon TL olarak hesaplanan gider bütçemize karşılık, gelir bütçemiz 6 milyar 600 milyon TL'dir. 2012 yılı bütçemizde, finansman tablosuna baktığımızda 640 milyon TL iç borçlanma, 503 milyon TL iç borç geri ödemesi ve 947 milyon TL dış borçlanma, 384 milyon TL dış borç geri ödemesi olmak üzere kullanım ve ödeme farklarından oluşan 700 milyon TL borçlanma öngörüldü.”

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, bütçe, 61 ret oyuna karşı 152 evet oyuyla kabul edildi.