Tiran Belediye Başkanı’ndan nezaket ziyareti 21.11.2011

Tiran Belediye Başkanı Lulzim Basha, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Arnavutluk’un Tiran Belediye Başkanı Lulzim Basha’yı Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda kabul etti.

Başkan Kadir Topbaş, görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, başta ulaşım olmak üzere katı atık tüketimi ve su tedariki konularında kendilerine yardımcı olacaklarını belirterek “İşbirliği protokolü yapabileceğimizi, daha sonra da bir kardeşlik protokolüne gidebileceğimizi söyledim. Kendisinin göreve geldiği günden bu yana Tiran için yaptıkları ve yapmak istediklerinden bahsetti. İnanıyorum ki çok başarılı olacaklardır” dedi.

Türkiye’nin Arnavutluk ile geçmişe dayanan dostluk bağları olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Bilindiği üzere İstanbul’da birçok Arnavut kökenli vatandaşımız var. 500 yıllık bir geçmişimizin bağlılığını yüreklerimizde taşımaktayız. Arnavutluğun Tiran’ın başarıları bizi oldukça mutlu edecektir. Bizleri Tiran’a davet ettiler. En yakın zamanda ziyaret etmek istediğimi kendilerine söyledim.”

Konuk Belediye Başkanı Lulzim Basha’da kendilerini kabul eden Başkan Topbaş’a teşekkür ederek Arnavutluk için İstanbul’un çok önemli bir şehir olduğunu söyledi. İstanbul’un başarılarını yakından takip ettiklerini dile getiren Lulzim Basha, “Bizim ulaşım alanında ciddi problemlerimiz var. Sizin tecrübelerinizden yararlanmak isteriz. İstanbul’dan öğreneceğimiz çok şey var. İstanbul sizlerin döneminde çok önemli bir mesafe kat etti.  Başbakan Sayın Erdoğan ile başlayan değişimi sizlerde davam ettirdiniz. Sizler bizi çok iyi şekilde karşıladınız. Bundan dolayı çok mutluyum” dedi.