İstanbul depreme karşı hızla yenilenecek 17.11.2011

İstanbul’da depreme hazırlık çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda belediye başkanlarıyla bir araya gelen Başkan Kadir Topbaş, ortak bir komisyon kurarak her ilçede risk taşıyan binaları tespit etmeye ve kentsel dönüşüme başlayacaklarını açıkladı. Vatandaşların mülkiyet haklarına müdahale etmeyeceklerini belirten Başkan Topbaş, İstanbullulardan sunulan fırsatları değerlendirmelerini istedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde temsil edilen AK Parti ve CHP’nin grup başkan vekilleri, 39 ilçenin belediye başkanları ile teknik başkan yardımcıları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın davetiyle şehrin geleceğini kurtaracak depreme hazırlık çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda bir araya geldi.

 

İstanbul için milat olacak

 

Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki tarihi toplantı, Kadir Topbaş başkanlığında yapıldı.  Açılış konuşmasında tarihe tanıklık ettiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul açısından milat olacak bu toplantıda deprem ile ilgili neler yapıldığını değerlendireceğiz ve bundan sonra ne tür somut adımlar atacağımızı konuşacağız. İlçelerimizin bugüne kadar yaptığı çalışmaları koordine ederek milletimizin makus kaderini değiştirmek için buradayız.” diye konuştu.

 

Van’da ve öncesinde meydana gelen yer sarsıntılarının depremin acısını sürekli gündemde tuttuğunu ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Bu acıların bir daha yaşanmamasını istiyoruz. Van depreminin İstanbul’da beklenen depremden çok daha az olmasına rağmen millet olarak hep birlikte hareket etmemize rağmen yaraları sarmakta ne kadar zorlandığımızı gördük bu nedenle İstanbul’da meydana gelebilecek depremin sıkıntısını bertaraf etmek zorundayız.”

Türkiye İstanbul depreminin altından kalkamayabilir

 

Marmara depreminin acı sonuçlarına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Şehrimizi hazır hale getirmek zorundayız. Her 10 dakikada bir sallanan Japonya bu konuyu büyük ölçüde çözebildi. İstanbul’da beklenen bir depremin altından kalkamayabiliriz. Büyük sıkıntı doğurur. Ülkemiz 10 yıllarca geriye gidebilir.” şeklinde konuştu.

 

Komisyon çalışmalara hemen başlayacak

 

Başkan Topbaş, 3 saat süren toplantıda alınan kararları basın mensuplarıyla paylaştı. Siyaset üstü bir anlayışla çözüm adına bir araya gelindiğini belirten Başkan Topbaş, “Grup başkan vekillerinin koordinesiyle bazı belediye başkanlarının katılımıyla İmar ve Bayındırlık Komisyonu ve Deprem ve Doğal Afet Komisyonu'nun bulunduğu, gerektiğinde uzman takviyesi alınması suretiyle 'Deprem Bilinçlendirme Çalışması Komisyonu' oluşturulması kararı verildi” dedi.

 

Komisyonun kısa sürede çalışmalara başlayacağını ifade eden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Riskli yapıların tespiti konusunda ilçe belediyeler ile çalışmalar devam ediyor. Vatandaşlarımız üniversitelerimize, BİMTAŞ şirketimize kendi yapılarının depremde yıkılma riski taşıyıp taşımadığını kontrol ettirebilirler. Kendi yapılarını güçlendirmek isteyen vatandaşlarımıza da izin verilecek.”

“Dönüşümden menfaat beklenmesin”

 

Toplumdaki bir kesimin kentsel dönüşüm konusundaki olumsuz algısını düzeltmeyi amaçladıklarını ve dönüşümden maddi menfaat beklemenin ciddi bir sıkıntı doğuracağını vurgulayan Başkan Topbaş, “Menfaatin değil, depremin doğuracağı sorunların bertaraf edilmesinin önemli olduğuna dikkat çekmek istiyoruz. Menfaatin ön plana çıkmadığı bir bilinçle sıkıntıları gidermeyi başarmalıyız” diye konuştu.

 

Toplumda deprem bilincinin geliştirilmesi amacıyla eğitimler düzenleyeceklerini kaydeden Topbaş, “Okullar da dahil olmak üzere eğitim çalışması başlatmak istiyoruz. Gerekirse sokaklarda depremde nasıl davranılacağını gösteren workshoplar (tatbikat) da yapılacaktır” dedi.

 

“Vatandaşlarımız imkanları iyi değerlendirmeli”

 

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da 1 milyon 600 bin binanın dönüşümünün birden mümkün olmadığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü; “İlçelerimizde bir öncelik sıralaması yapacağız. Siyaset üstü bir koordinasyonla İstanbul'u en kısa sürede deprem riskinden kurtarmayı amaçlıyoruz. İnşallah bunu hep birlikte başaracağız ve İstanbullular rahat bir nefes alacak. Demokratik bir ülkede mülkiyet haklarına müdahale etmek gibi bir durumumuz yok. Vatandaşlarımızdan, imkanları iyi değerlendirerek çözüme yardımcı olmasını bekliyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dönüşüm sahtekarlarına dikkat!...

 

Başkan Kadir Topbaş, dönüşümün ekonomik boyutunu soran bir gazeteciye, “İstanbul paha biçilmez bir değer. 1 milyon 600 binanın bulunduğu bir kentte maliyet çok fazla. Kent ekonomisine, istihdama da katkı sunulacak. Yılda 500 bin konut yapılabiliyor. Acil yapılması gereken 50-60 bin bina var.” cevabını verdi.

 

TBMM’de hazırlanan deprem dönüşüm kanununun çıkmasıyla radikal adımlar atacaklarını aktaran Başkan Kadir Topbaş, vatandaşları muhtemel sahtekarlıklara karşı uyardı; “Birileri çantasıyla kapınızı çalabilir ‘belediyeden geliyorum, tespit yapacağım’ diye. Sakın ha bu tip insanlara müsamaha göstermeyin. Belediyeyi arayın ve gelen kişileri teyit edin.”

 

Belediye Meclisi’nden tam destek…

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Ergün Turan da Başkan Kadir Topbaş’ın davetiyle Belediye Meclisi’nin yüzde 95’ini temsil eden partilerin grup başkan vekilleri ve ilçe belediye başkanları olarak toplantıya katıldıklarını belirtti.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Fahrettin Kayhan ise, “CHP Grubu olarak böyle önemli bir toplantıyı düzenleyen Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür ediyoruz. İnsan hayatı söz konusu olduğunda partiler üstü düşünerek her türlü desteği vermeye hazırız. Toplantıya katkı sağlamak için