Fransa’nın Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Topbaş’a ziyaret 14.11.2011

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laorent Bili, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı makamında ziyaret etti.

Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki görüşmenin ardından bir açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, ziyarette Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkiler ile İstanbul’u konuştuklarını söyledi.

Ziyaretinden dolayı Büyükelçi Bili’ye teşekkür eden Başkan Topbaş, “Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkileri geliştirmeye çalışacağız. Geçmişte var olan birlikteliklerimiz var. En önemlilerinden biri metrolarla ilgili. Fransız Kalkınma Ajansı'ndan 120 milyon Euro'luk bir destek almıştık. Şimdi de Yenikapı Metro İstasyonu ve Müze İstasyon ile ilgili bir desteği var ajansın. Bu konuda bir çalışma yapılıyor” diye konuştu.

Fransız Büyükelçi'nin bir konferans için İstanbul’da bulunduğunu ifade eden Başkan Topbaş, şunları kaydetti; “Kendilerine başarılar diliyorum ve inanıyorumki kendilerinin bulunduğu süreçte Fransa ile olan ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz. Özellikle bölgesel çalışmalarda birlikte adımlar atacağız.”

Konuk Büyükelçi Laorent Bili de “İstanbul ile Fransa arasında çok iyi bir ilişki var. Biz her zaman buradayız ve her konuda destek vermeye hazırız ” dedi.