Başkan Topbaş Romanya yeni Büyükelçisi Radu Onofrei kabul etti 2.11.2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Romanya yeni Büyükelçisi Radu Onofrei Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda kabul etti.

Başkan Kadir Topbaş, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Radu Onofrei’ye yeni görevinde başarılar dileyerek nezaket ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerin çok eski tarihlere dayandığını ifade eden Başkan Topbaş, “Yerel yönetimler olarak bizlerin iki ülke ilişkilerinin daha da ileriye götürülmesi konusunda üzerimize önemli görevler düşüyor. İki ülke arasındaki ve  Köstence ile İstanbul arasındaki ilişkileri geliştirme adına neler yapabileceğimizi konuştuk. İnanıyorum ki Sayın Büyükelçi ile iki ülke arasında ilişkileri geliştirme adına önemli çalışmalar yapacağız” dedi.

Büyükelçisi Radu Onofrei de yaptığı açıklamada, kendileriyle görüştüğü için Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür ederek Romanya – Türkiye arasındaki köklü ilişkileri daha da ileriye götürmek adına belediyeler olarak neler yapılacağından bahsettiklerini söyledi.

İleri bir tarihte Romanya Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’yi ziyaret edeceğini ifade eden Büyükelçi Onofrei, Başkan Topbaş’tan nasıl bir program yapabilecekleri konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını ve tam destek aldığını ifade etti.

Açıklamaların ardından Başkan Topbaş konuk Büyükelçiyi aracına kadar yolcu etti.