Dünyanın ilk şehir televizyonu İstWeb TV yayına başladı 1.11.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu dünyanın ilk şehir televizyonu İstWeb TV internet üzerinden yayın hayatına başladı. Başkan Kadir Topbaş, televizyonun binlerce noktada İstanbulluların parmağının ucunda olacağını söyledi.

İstWeb TV test yayını sürecini tamamlayarak internet üzerinden normal yayına başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu televizyonun tanıtım toplantısı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda yapıldı. Başkan Kadir Topbaş, www.istweb.tv uzantılı web adresinden yayın yapacak olan İstWeb TV’nin İstanbul’daki otobüs, metro, duraklar gibi şehir ekranlarından ve internet üzerinden hizmet vereceğini belirtti.

İstanbul parmakların ucunda olacak

Projenin tamamen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu belirten Başkan Topbaş, “İstanbul artık bu televizyonla İstanbulluların parmağının ucunda olacak” dedi.

İlçeye ya da kişiye özel yayın imkanı

Her ilçenin kendi sorunu veya taleplerine göre de yayın yapılabileceğini ifade eden Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Limitsiz bir gelişim sistemine sahip bir televizyon olacak. Bir ekranda birden fazla şey görülebilecek. Bir tarafta dizi, bir tarafta haberler, bir tarafta maçı takip edebilirsiniz.”

Başkan Topbaş program yapacak

Toplantıya katılan televizyoncu Özlem Gürses de bütün ekibi kutlayarak, “Başkanım, siz de İstanbulluların parmağının ucundasınız. Artık ayda bir soru cevap olacak sanırım” dedi. Başkan Kadir Topbaş da “Başkanın Ajandası” ismiyle televizyonda ayda bir program yaparak İstanbul’daki gelişmeleri değerlendireceğini söyledi.

İstWeb TV’de İstanbulluların gözü-kulağı olacak

İstanbulluların sokakta, alış-veriş merkezlerinde, ulaşım araçlarında ve daha binlerce noktada, internette kentle ilgili her türlü bilgiye anında ulaşabileceği ekran, 24 saat boyunca, dinamik bir şekilde hizmet verecek. İstanbullular, İstWeb TV’den, bulundukları noktadaki trafik durumu, tüm şehir haberlerini, Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri, ekonomik verileri, kentteki tüm kültür-sanat haberleri ile spor faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olacak. Yılda yaklaşık 9 milyon civarında turistin ziyaret ettiği İstanbul ile ilgili haberler İngilizce olarak da yayınlanacak.

Nerelerde izlenecek?

İnternet üzerinden yayın hayatına başlayan İSTWEB TV, caddeler ve meydanlar, otobüs durakları, metro istasyonları, iskeleler, kültür ve kongre merkezleri, sosyal tesisler, oteller, alışveriş merkezleri, kamu binaları, İSKİ ve İGDAŞ veznelerinden de izlenebilecek. Mobil uygulamalarla da dünyanın her yerinden iPad, iPhone, Andorid iletişim sistemleri aracılığıyla takip edilebilecek.