Büyükşehir Van için seferber oldu 20.10.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Van’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından depremzedelerin yaralarını bir nebze de olsa sarabilmek için tüm imkanlarını seferber etti. Deprem bölgesindeki çalışmaları AKOM’daki kriz masasından takip eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Gün kardeşlik günü. 74 milyonluk büyük bir ailenin fertleri olarak ayağımıza bir diken battığı zaman vücudun hissetmesi gibi tüm yurttaşlarımız destek verme yarışına girdiler” dedi.

Van'da meydana gelen depremin ardından AKOM'da kriz masası kurduran ve deprem bölgesine ilk ulaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerini bizzat koordine eden Başkan Kadir Topbaş, Van'daki depremin herkesi derinden sarstığını belirtti.

Büyükşehir'den bölgeye 160 kişilik kurtarma ekibi

Türkiye'nin, doğal afet konusunda hazırlık safhasına girmesi gerektiğine işaret eden Başkan Topbaş, bölgeye ilk etapta 26 kişilik acil yardım ekibinin yanı sıra 30 bin kişiye yemek çıkarabilen mobil mutfak, 5 bin ekmek üretebilen mobil fırın, mobil tuvaletler ve ısıtıcılar gönderdiklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki çalışmalara 160 kişilik ekip ve 28 araçla katıldı. Başkan Topbaş'ın isteğiyle sadece çocuklara dağıtılmak üzere 220 bin adet altın çörek de Van'a ulaştırıldı.

2’si öğretmen 3 kişi enkazdan sağ kurtarıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yurt dışındaki afetlerde de görev alan deneyimli arama-kurtarma ekipleri, depremin merkez üssü Erciş’te bir otelin enkazından, Zafer Soydan ve İrfan Atasever isimli iki öğretmeni kurtardı.  Çalışmalarını aralıksız sürdüren ekipler daha sonra bir genci de enkazdan sağ olarak çıkarmayı başardı.

Ahtapot'la 5 kilometreden çadır kente su

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kurtarma çalışmalarının yanı sıra depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı. İstanbul İtfaiyesi'nin çok amaçlı olarak kullanılabilen "Ahtapot Aracı" ile Erciş’te kurulan çadır kente 5 kilometre mesafeden su taşındı. Uzak bölgelere ise İSKİ ve Hamidiye tankerleriyle su sevkiyatı yapıldı. 

 İstanbul yardım olup Van’a yağdı

Depremzedelerin yaralarını sarabilmek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi önderliğinde başlatılan yardım kampanyasında, İstanbul’un 26 ilçesinden toplanan ihtiyaç malzemeleri Van’a gönderildi.

Başkan Topbaş: “Gün kardeşlik günü”

Tırların hareketinden önce konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Gün kardeşlik günü. 74 milyonluk büyük bir ailenin fertleri olarak ayağımıza bir yerde diken battığı zaman vücudun hissetmesi tüm yurttaşlarımız destek verme yarışına girdiler.” dedi.
Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş yardım malzemelerini taşıyan bir tırı kullandı. Daha sonra üzerlerinde ''Depremzedelerimize geçmiş olsun'', “Van için kardeşlik vakti'', ''Acınızı paylaşıyoruz, yanınızdayız'' yazılı afişler bulunan yaklaşık 50 tır yola çıktı.

“İstanbul'a 1,1 milyar liralık yatırım yaptık”

Bölgedeki Büyükşehir ekiplerini AKOM'dan koordine eden Başkan Kadir Topbaş, Akşam Gazetesi'nden Nebahat Koç'a konuştu. Başkan Topbaş; “ Biz bugüne kadar 1 milyar 100 milyon liralık deprem yatırımı yaptık. Binalarımızı, viyadük ve köprülerimizi güçlendirdik. Arama kurtarma çalışmalarında insanın giremediği, kameralı araçlar olmak üzere teknolojik donanımlı araç gereç yatırımlarımızı yaptık. Ekiplerimiz tecrübeli. Dünyanın her yerindeki felaketlere giden ekiplerimiz var. İstanbullu ne kadar hazırsa biz de o kadar hazırız. Ancak vatandaşlarımızın binalarını güçlendirmesi gerekiyor.” dedi.

“Radikal adımlar atmak zorundayız”

Başkan Kadir Topbaş, “Ülkemiz ciddi bir fay hattı üzerinde. Sadece İstanbul değil Türkiye, Anadolu olarak da olayı böyle değerlendirmek gerekir. Deprem bölgelerinde birkaç yüzyıl önce yapılan yapılar ayakta kalırken daha birkaç yıl önce yapılan yapıların çöktüğü görmekteyiz” diye konuştu. Bütün bölgelerde kentsel dönüşüm konusunu ilk gündem maddesi olarak ele alma gerekliliğine vurgu yapan Başkan Topbaş, “Bu acıları sıkıntıları yaşamama adına artık radikal adımlar atmak zorundayız. El ele vererek ülkemizin gelecekte bu acıları yaşamaması için gereken adımları atmamız gerekiyor” dedi.

İstanbul’a, “Afet Önleme ve Eğitim Merkezi” kurulacak 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Bakırköy’de 27 dönümlük bir alanda kurulması planlanan Afet Önleme ve Eğitim Merkezi Türkiye’de bir ilk olacak. Merkezde, deprem, fırtına, yangın söndürme, duman deneyimi, Tsunami, ilk yardım deneyimi, görsel ve işitsel eğitim sistem ve araçları, acil durumlarda haberleşme gibi olaylar simülasyon ile tecrübe edilecek.

Büyükşehir’den okul kampanyası

Başkan Kadir Topbaş, depremde hayatını kaybeden öğretmenler için bir de kampanya başlattı. Başkan Topbaş,“Van'da kaybettiğimiz öğretmenlerimizin her biri adına bir okul yapalım ve onları isimleri ile yaşatalım. Biz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Van Erciş'e bir okul yaptırmayı ve bir öğretmenimizin adını orada yaşatmayı düşünüyoruz" dedi. 

Başkan Topbaş, iş adamlarına, Erciş’te hayatını kaybeden öğretmenler için birer okul yaptırın çağrısında bulundu.