İstanbulluların maraton sevgisi… 16.10.2011

Dünyanın tek kıtalararası maratonu olan Avrasya Maratonu’nda onbinler 33. kez Asya’dan Avrupa’ya koştu. İstanbullular, startı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından verilen Avrasya Maratonu’na yağışlı havaya rağmen yoğun ilgi gösterdi.

33. Kıtalararası Avrasya Maratonu öncesi Boğaziçi Köprüsü girişini dolduran İstanbullulara hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, maratonun bu yıl gümüş kategoride olduğunu ancak gelecek yıl için altın kategoriye müracaat ettiklerini belirtti. Avrasya sevgisinin her geçen yıl arttığına dikkat çeken Başkan Topbaş “ 34. yılda yine bu coşkuyla koşacağız. 2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul’da sporun bir yaşam tarzı olmasını istiyoruz. Şehirde yaşayan insan kendini ihmal etmemeli. Spor yapmalı. Bugün havanın soğuk ve yağışlı olmasına rağmen geldiniz. Bu yıl halk koşusu değil halk yürüyüşü yapıyoruz. Bu yürüyüş herkese nasip olmaz” dedi.

Köprüde doğum günü…

33. Kıtalararası Avrasya Maratonu, farklı bir pazar günü geçirmek isteyen İstanbullulara ve turistlere de evsahipliği yaptı. İstanbullular, normalde yaya geçişine kapalı olan Boğaziçi Köprüsü'nde İstanbul’un eşsiz manzarasını izledi.  Maraton sevdalısı İstanbullular, büyük sevgi gösterisinde bulundukları Başkan Topbaş’la hatıra fotoğrafı da çektirdi. Başkan Topbaş, köprü üzerinde arkadaşları ile birlikte doğum gününü kutlayan Emine isimli vatandaşın mutluluğunu, doğum günü pastasındaki mumları yakarak paylaştı.

33. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu bu yıl da çeşitli sosyal etkinliklerin merkezi oldu. Çok sayıda sivil toplum örgütünün katıldığı etkinlikte, çeşitli hastalıklar ve sigarayla mücadele konularını içeren pankartlar taşındı.

İstanbul Boğazı’nın eşsiz güzellikleri arasında başlayan maratonda sporcular Beşiktaş ve Tophane’den sonra sırasıyla Eyüp, Balat ve Saraçhane'ye ulaştılar. Daha sonra Bakırköy Sahil Yolu'na çıkan atletler, İstanbul’un sembollerinden biri olan tarihi surlar boyunca koştular. Zorlu yarış, İstanbul'un en önemli turistik bölgesi Tarihi Yarımada'da sona erdi.

Birinci değişmedi…

33. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda erkeklerde geçen yılın birincisi Kenyalı Vincent Kiplagat, bu yıl da yarışı kazanmayı başardı. Kiplagat’ın 2.10.58'lik dereceyle tamamladığı yarışta Etiyopyalı Tarıku Jufar ikinci, Tsegay Gebreselassie ve Kasime Adilo Roba ise üçüncü ve dördüncü sırada yer aldı. Maratonda bayanlarda ise İlk 4 sırayı alan Etiyopyalı atletler yarışa damga vurdu. Etiyopyalı Alemitu Abera 2.27.56'lık derecesiyle birinci olurken Fatuma Sado ikinci, Tsega Gelaw üçüncü ve Ashu Kasım da zorlu maratonu dördüncü sırada tamamladı.

42 kilometre 195 metre uzunluğundaki Avrasya Maratonu’nda erkekler ve bayanlarda birinciler 50'şer bin, ikinciler 25'er bin, üçüncüler 15'er bin, dördüncüler 10'ar bin ve beşinciler ise 8'er bin dolar ödülün sahibi oldular.

33. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda Türk sporcular arasında en iyi derece Bekir Karayel’den geldi. Bekir Karayel, 2.15.48'lik derecesiyle 5.'liği elde etti. Sabri Kara ve Erkan Kuş ise yarışmayı 6. ve 7. sıralarda tamamladı.

Ödüllerini Başkan Topbaş’tan aldılar…

Maratonda dereceye giren sporcular için Sultanahmet'te ödül töreni düzenlendi.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, maraton ve tekerlekli sandalye mücadelesinde dereceye giren atletlere madalya, kupa ve para ödüllerini verdi.

Başkan Topbaş ödül töreni sırasında üşüyen bayan atletlerin omuzlarına battaniye sardı.