Büyükşehir’den Bağcılar’a iki spor tesisi 8.5.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, eğitime destek geleceğe hizmet anlayışından hareketle çocukların ve gençlerin geleceğine yatırım yapmaya devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Bağcılar ilçesinde Hasan Kağnıcı ve Ziya Gökalp İlköğretim Okullarında yaptırdığı spor salonlarının açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı ile öğrenci ve veliler katıldı.

Dünya küresel bir köy haline geldi

Folklor ekibinin gösterileriyle başlayan törende öğrenci ve velilere hitap eden Başkan Kadir Topbaş, göreve geldikleri günden itibaren eğitime aralıksız destek verdiklerini belirterek, “Geçmiş dönemlerde eğitim ve spor alanlarının önemsenmediği şehirler ortaya kondu. Bugün geçmişin o olumsuzluklarını düzeltmeye ve insanımızın yaşamaktan mutlu olacağı şehirler yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Dünyanın teknolojinin de etkisiyle daha hızlı gelişip adeta küresel bir köy haline geldiğinin altını çizen Başkan Topbaş, “Bizler de bu hıza ayak uydurmak zorundayız. Bu hıza ayak uyduramasak çağın gerisinde kalırız. Ve bu hızla gelişen dünya da artık sokağımızdaki çocuğumuzun rakibi, diğer sokaktaki çocuk değil. O, dünyadaki yaşıtının rakibi. Bu rekabeti de göğüsleyebilmemiz için eğitim kurumlarına ve çocuklarımızın bedenen ve fikren gelişimine yardımcı olacak spor kompleksleri kurmak zorundayız” diye konuştu.

138 okula 138 spor salonu

Başkan Kadir Topbaş, 2005 yılında Atina'daki olimpiyatlara gittiğinde sadece 68 sporcunun Türkiye’yi temsil etmesinden duyduğu üzüntüyü ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Bugün İstanbul’da okullarımızdaki 138 spor salonundan bahsediyorsak orada aldığım kararın sonucudur. Neden bizim daha çok sporcumuz bizleri temsil etmemişti ki? Atina’dan döndükten sonra okullarımıza spor salonu açma projesini başlattık. Şu anda iki tane de Silivri’de inşaatı devam eden spor salonumuz var. Spor salonu yaptığımız okullarda dereceler başladı. Müsabakalara katılan öğrencilerimiz başarılarla dönüyor. Okullarımızın dışında da halkımızın faydalanabileceği 73 tesis tamamladık.”

Başkan Topbaş: “Çocuklarınıza örnek olun”

Başkan Topbaş, çocukları için birer model olan velilere ise şu şekilde seslendi: “Velilerimizden özel bir istirhamım var. Çocuklarınızın yanında televizyon izlemeyin, kitap okuyun. Kitaplarla dost olmalısınız ki, onlar da kitaplarla dost olsunlar. Onlar sizi örnek alarak büyüyorlar. Siz dizi izlerken çocuğunuzdan ders çalışmasını bekleyemezsiniz. Unutmayın, eğitim evde başlıyor.”

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından öğrencilerle birlikte kurdele keserek spor salonlarını hizmete aldı. Spor salonunda öğrencilerle sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Topbaş, daha sonra Bağcılar Belediyesi Yüzyıl Bilgi Evi’ni ziyaret etti.