İstanbul’da "BM Ofis Adası" oluşturulacak 4.10.2011

Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu Bölge Direktörü Thea Fierens’i ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, BM'nin İstanbul'da ilk ofisinin açıldığını belirterek “Başka ofisler de açılacak. İstanbul'da BM Adası oluşturmayı arzu etmekteyiz. Çalışmaları birlikte yapacağız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu Bölge Direktörü Thea Fierens'i Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ağırladı. Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Topbaş, bir kaç ay önce BM'in İstanbul'da ilk ofisinin açıldığını belirtti ve Fierens ile ofis hakkında görüştüklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İstanbul'da BM adası oluşturmayı arzuladıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “BM bazı direktörlüklerini İstanbul'a almak istiyoruz. Bu konuda kendileriyle de hem fikiriz. UCLG Başkanı olmam da BM'yi ilgilendiriyor. İstanbul'da BM adası oluşturmayı arzu etmekteyiz. Çalışmaları birlikte yapacağız” diye konuştu.

İstanbul’da BM Ofisi açma fırsatı verdiği için Başbakan Erdoğan’a teşekkür eden BM Nüfus Fonu Bölge Direktörü Thea Fierens, “Sayın Başkan Kadir Topbaş’a şehrinin bu ofise ev sahipliği yapmasında gösterdiği kolaylıklar ve destek için teşekkür ediyoruz. İstanbul doğu ile batının bir araya geldiği tarihi bir şehir. Bu muhteşem şehirde BM ofislerinin bulunması olmazsa olmaz bir husustu. Biz de bu konuda öncülük yapan ilk BM Ofisi olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Sayın Başkan’ın vereceği destekle İstanbul’da BM’nin daha çok uluslararası ofis açabilmesi için müşterek mesai ve çaba harcayacağız” dedi.