Metrobüs ve metro modern tünelle buluşuyor 3.10.2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Zincirlikuyu’daki Metrobüs durağıyla Gayrettepe Metro İstasyonu’nu birleştiren İstanbul’un en uzun yürüyen bantlı tünelini basına tanıttı. İnşaatın yapımını üstlenen İşadamı Nazif Zorlu ile birlikte tüneli gezen Başkan Topbaş, “İstanbul ulaşımında ciddi mesafeler aldık. Yoğun trafiğin yaşandığı noktalarda metro gibi yer altı çözümleri ürettik” dedi.

Zincirlikuyu’daki Metrobüs durağıyla Gayrettepe Metro İstasyonu, 231 metrelik İstanbul’un en uzun yürüyen bantlı tüneliyle birleşiyor. Zincirlikuyu’da yaşanan yaya yoğunluğunu rahatlatacak ve trafik kazalarını önleyecek tünelin kazı çalışmaları tamamlandı. Projenin yapımını üstlenen İşadamı Nazif Zorlu ve basın mensuplarıyla birlikte inşaatı gezen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, elektronik ve kaplama işlemlerinin tamamlanmasının ardından tünel yolun 2012 Mayıs ayında hizmete alınacağını müjdeledi.

İstanbul’a 44 milyar TL’lik yatırım…

İstanbul’da ulaşım yatırımlarına çok önem verdiklerini ve 44 milyar TL’lik yatırımın yüzde 55’ini ulaşım alanında yaptıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul’da ulaşımda ciddi mesafeler aldık. Yoğun trafiğin yaşandığı noktalarda metro gibi yer altı çözümleri ürettik” dedi.

Kazısı tamamlanan metrobüs ve metro bağlantı tüneliyle bir tarihe daha tanıklık edildiğini ve gelecek kuşaklara çok daha iyi bir yaşam imkanı sunulduğunu aktaran Başkan Topbaş, “Yıllar sonra belki bu metroları ve tünelleri kimin yaptığı bilinmeyecek. Ama bugünden tarihe çok önemli bir not daha düşüyoruz” diye konuştu.

Proje 26,5 milyon TL’ye mal olacak…

Zincirlikuyu’daki kavşak noktalarında yaşanan trafik yoğunluğunu ortadan kaldıracak ve metrobüs ile metro arasında modern ve kolay bir erişim imkanı sağlayacak tünelin aynı zamanda Zorlu Center’a da yeraltından ulaşım imkanı sunacağını belirten Başkan Topbaş, 26,5 milyon TL’ye mal olan yatırımın yapımını tamamen Zorlu Holding’in üstlendiğini söyledi.

 İşadamları ulaşım yatırımlarına destek veriyor…

 Projenin engelli ve dezavantajlı vatandaşların kullanımına uygun olarak tasarlandığını vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ulaşım yatırımları konusunda işadamlarımızla zaman zaman bu tür işbirliklerine gidiyoruz. İşadamlarımız da bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriyor. Bu tünelin işletme ve bakım işini 5 yıl boyunca Zorlu Holding üstlenecek. Bu tünelin yapımında emeği geçen Sayın Ahmet Nazif Zorlu’ya, yüklenici firmaya ve bütün çalışanlara teşekkür ediyorum. İnşallah 2012 Mayıs’ında tünelin açılışında da birlikte olacağız.”

İşadamları sosyal sorumluluk da almalı…

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu da yaptığı açıklamada “İşadamları olarak hep ticaret yapmak değil, sosyal sorumluluklarımızı da yerine getirmek zorundayız. Hep kazan kazan değil, ülkenin de kazanmasını düşünmeliyiz” dedi.

Vatandaşlardan Başkan Topbaş'a hizmet teşekkürü…

Başkan Kadir Topbaş, Gayrettepe Metro İstasyonu’nun çıkışında bir süre vatandaşlarla sohbet etti ve yeni bağlantı tüneli anlattı. Yatırımlardan çok memnun olduklarını belirten vatandaşlar “Başkanım, İstanbul’da çok büyük işler yapıyorsunuz. Yatırım ve hizmetlerinizden çok memnunuz ve devamını diliyoruz” dedi.