Vatikan’dan Başkan Topbaş’a çok değerli hediye 2.10.2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret eden Vatikan Kütüphane Başkanı Cesare Pasini, dünyada sadece iki nüshası bulunan tarihi Osmanlı haritalarının bulunduğu “Tolome Coğrafyası” adlı kitabı hediye etti.

Vatikan Kütüphane Başkanı (Biblioteca Apostolica Vaticana) Monsenyör Cesare Pasini, Doğu Eserleri Uzmanı Dr. Delio Proverbio ve Türkiye Katolik Episkoposlar Kurulu Basın danışmanı ve Kültür Ataşesi Dr. Rinaldo Marmara İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Florya Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Topbaş, konuklarına Sultan 2. Abdülhamit Han’ın İstanbul, Osmanlı coğrafyası ve o günün dünya şehirlerinden çektirdiği fotoğraflardan oluşan iki ayrı kitap hediye etti.

Başkan Topbaş ile görüşmekten çok mutlu olduğunu belirten Vatikan Kütüphane Başkanı Monsenyör Cesare Pasini de Başkan Kadir Topbaş’a, tarihi Osmanlı haritalarının bulunduğu ve Vatikan’da sadece iki adet bulunan Tolome Coğrafyası adlı eserin Latince baskısını hediye etti.

Monsenyör Pasini, kitabın çok nadide ve değerli bir eser olduğuna dikkat çekti. Hediye edilen tarihi kitabı büyük bir dikkatle inceleyen Başkan Topbaş, konuklarına teşekkür etti.