İklim Değişikliği Sergisi İstanbul’da 1.10.2011

Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük ilgi gören İklim Değişikliği Sergisi kapılarını bu kez İstanbul’da açtı. Sergiyi basın mensuplarına gezdiren Başkan Topbaş; “İnsanlara çok bonkörce davranan bir tabiat var. Biraz gayret göstersek çevre felaketleri yaşamayız” dedi.

Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nin 2008 yılında New York’ta açtığı ve 237 bin kişinin ziyaret ettiği “İklim Değişikliği” sergisi santralİstanbul’da İstanbullularla buluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı sergiyi basın mensuplarıyla birlikte gezen Başkan Kadir Topbaş, iklim değişikliğinin getirdiği felaketlere dikkat çekti.

İklim değişikliği felaketleri getiriyor

Dünyanın birçok noktasında iklim değişikliğine bağlı çok ciddi afetler yaşandığını hatırlatan Başkan Topbaş, “insanoğlu çevre konusuna çok hassasiyet göstermeli ve yaşamını çevreye endeksli hale getirmeli. Çünkü hem kendi yaşam alanlarının korunması hem de gelecek kuşaklara aktarılması buna bağlı” dedi.

Şehirli insan çevreye daha çok hasiyet göstermeli

Dünyada şehir nüfusunun giderek arttığını, çevre kirliliği ve teknolojik gelişmelerde çevre yerine maddi kazançların ön planda tutulmasının getirdiği bir takım sıkıntıların şehir insanını tehdit ettiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, Afrika’daki kuraklığın ve çok sayıda ülkede yaşanan sel felaketlerinin bunun sonucunda ortaya çıktığını söyledi. Kent yöneticileri olarak kendilerine de çok büyük görevler düştüğünü dile getiren Kadir Topbaş, “Çevreye duyarlı şehirler oluşturmak ve kentlinin çevreye karşı hassasiyet göstermesini temin etmek konusunda sorumluluğumuz var. Bu amaçla İklim Değişikliği sergisine de destek veriyoruz” diye konuştu.

Tabiat fırsat verilirse kendini yeniliyor

Gençlerden sergiye gelerek çevre hassasiyetlerini geliştirmelerini isteyen Başkan Topbaş, sergiyi İstanbul’a getiren ekibe teşekkür etti. İstanbul’un artık küresel bir merkez olduğunu vurgulayan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Sergide nasıl bir dünya devralarak sanayi devrimiyle hangi noktaya getirdiğimizi gözlemledik. Fırsat verildiğinde doğa kendini yeniliyor esasında. İnsanlara çok bonkörce davranan bir tabiat var. Biraz gayret göstersek çevre felaketleri ve iklim değişiklikleri yaşamayız diye düşünüyorum.”

İBB çevreye dost teknolojiler üretiyor

Başkan Kadir Topbaş, 9 bölümden oluşan serginin son bölümünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çevre yatırımlarının ve çevreye duyarlı teknolojilerinin bulunduğu standı da gezdi.  Başkan Topbaş, çöpten elektrik üretim tesisine, elektrikli toplu taşıma araçlarına, doğalgazın İstanbul’un havasını nasıl değiştirdiğine ve güneş enerjisiyle çalışan trafik ışıklarının sağladığı enerji tasarrufuna dikkat çekti., Birey olarak çevreci bir anlayışa sahip olduğunu belirten Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin çevreye dost teknolojiler ürettiğini sözlerine ekledi.