Uluslararası Genç Liderler Akademisi İstanbul’da açıldı 20.9.2011

Uluslararası Genç Liderler Akademisi’nin açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bu projenin İstanbul merkezli olmasından dolayı mutluluk duyuyorum. Farklı kültür ve ülkelerden gelip İstanbul'da buluşan ve geleceğin liderleri olmak isteyen gençlerin eğitim sürecinin burada başlayacak olması çok önemli” dedi.

Sultanahmet'teki UGLA Merkezi'nde yapılan, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) ile Habitat için Gençlik Derneğince yürütülen, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), İstanbul Valiliği, UNICEF, CORIO ve Save The Children'ın iş birliğiyle gerçekleştirilen ''Uluslararası Genç Liderler Akademisi''nin (UGLA) açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Basri Hakan Hakyemez ve çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı.

İstanbul merkezli global eğitim

Açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bu projenin İstanbul merkezli olmasından dolayı mutluluk duyuyorum. Farklı kültür ve ülkelerden gelip İstanbul'da buluşan ve geleceğin liderleri olmak isteyen gençlerin eğitim süreci burada başlayacak” dedi.

Bölgeler ve ülkeler arası kardeşlik okulunu zenginleştirmek ve barış dolu dünyanın temellerini güçlendirmek için bir araya geldiklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Daha yaşanılabilir dünya için iş birliği ve dayanışma oluşturulması adına akademi önemli adımlara vesile olacak” dedi.

Başkan Topbaş, 21. yüzyılı inşa edecek liderlerin son derece iyi bilgi ve beceriyle donatılması gerektiğinin altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tahlil gücü yüksek, sentez kabiliyeti güçlü liderler ve toplumların sorumluluğunu alacak insanlara ihtiyacımız var. Bu bakımda liyakatin geçerli olacağı güçlü bir yönetim kadrosu için yeni yüz, yetenek ve vizyonlar gerekmektedir. Bu proje gelecek nesillerin daha iyi gelişmesini sağlayacak.''

Gençleri hayata bağlayacak bir proje

Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Basri Hakan Hakyemez de bakanlığın sadece Spor değil, Gençlik ve Spor Bakanlığı olduğunu vurgulayarak, söylemlerinin kitaplarda, sempozyumlarda kalmayacağını ve bakanlık olarak somut adımlar atmayı hedeflediklerini kaydetti.

Bilim ve teknolojiye ayak uyduracak ve güncellenen dünyayı olumlu anlamda yönlendirmeye talip gençleri yetiştirmeye dönük projeler ürettiklerini ifade eden Hakyemez, eve kapanmış dezavantajlı gençleri kesinlikle hayata sokacak projeleri başlatacaklarını söyledi.