İstanbul’da 2.5 milyon öğrenci ders başı yaptı 19.9.2011

Sadece İstanbul’da 2.5 milyon öğrencinin ders başı yaptığı yeni Eğitim - Öğretim Yılı açılışı dolayısıyla Başkan Kadir Topbaş'ın katılımıyla, Bakırköy Suphi Tanrıöver İlköğretim Okulu’nda tören düzenlendi. Topbaş, öğrencilere ilk ders olarak İstanbul’u anlattı.

İstanbul’da 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı açılışında Bakırköy Suphi Tanrıöver İlköğretim Okulu’nda bir tören düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız’ın da katıldığı törende veliler ile öğrenciler de yer aldı.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da 2.5 milyon öğrencinin ilk ve orta öğretimde ders başı yaptığını belirterek, “Genç nesle sahip bir ülke olarak geleceğimiz için önemli adımlar atılıyor. Bilgi çağında bulunuyoruz ve ulusların gücü nüfusuyla değil yetişmiş insan gücüyle ölçülüyor” dedi.

İstanbul’da yaşayan çocuklar çok şanslı…

Küreselleşen dünyada her alanda ciddi bir rekabet yaşandığını ve her öğrencinin de dünyanın bir başka yerindeki öğrenicilerle rekabet halinde yetiştiğini vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul bulunduğu coğrafi konum itibariyle eğitim için çok önemli bir merkez. Burada fırsatlar çok farklı ve bu şehirde yaşayan çocuklar çok şanslı. Ancak bir cemiyetin bozamadığı insanı bir arkadaş bozar. Öğrencilerimizin kimlerle arkadaşlık yaptığını görmek zorundayız. Büyük şehirlerde yaşanan karmaşa içinde neslimize sahip çıkmak zorundayız. Başarılı faydalı nesiller yetiştirmek zorundayız. Her şeyi de devletten beklemek lazım. Hep beraberce tüm çocuklarımızın üzerine titremeliyiz.”

Trafik kazaları yoğunluğa sebep oldu

Konuşmasında okulun ilk gününde İstanbul’un trafik durumuna da değinen Başkan Topbaş, okulların açılışı öncesinde birçok tedbir aldıklarını ve bazı uyarılarda bulunduklarını hatırlatarak, “İstanbullulara anonslarımıza uydukları için teşekkür ediyorum. Ancak bugün İstanbul’da sabah erken saatlerde oluşan kazalar nedeniyle biraz trafik yoğunluğu yaşandı. İstanbul’da trafik kurallarına tam olarak uyulmadığı için her gün 500-600 kaza oluyor. Trafik kurallarına uymadığı için kente yaşamayı kaos haline getirenler de var maalesef. Bugün sabahın erken saatlerinden itibaren bunu görmekteyiz. Sürücülerden okul servislerine ve özellikle okul çevresinde öğrencilere saygılı olmalarını rica ediyoruz. Çünkü bu bir şehirlilik göstergesidir” diye konuştu.


İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise, ‘Fatih’ projesi kapsamında 3 yıl içinde tüm Türkiye’deki sınıfların akıllı tahtalarla donatılacağını kaydetti. Öğrencilerin halk oyunları oynadığı ve şiirler okuduğu törende daha sonra Başkan Topbaş bir sınıfa geçerek öğrencilere ilk dersi verdi.