Gelişen İstanbul Belçikalı parlamenterleri etkiledi 10.9.2011

Başkan Kadir Topbaş tarafından ağırlanan Belçika Flaman Meclisi Hıristiyan Demokrat Parti Grubu milletvekilleri, Türkiye’nin ve İstanbul’un dünyadaki ekonomik krize rağmen dikkat çekici bir gelişme içinde olduğunu belirterek, iki kıtaya kurulan şehrin tarihiyle olduğu kadar ekonomik yapısıyla da dünyayı etkilediğini kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş; Türkiye ziyaretinde bulunan Belçika Flaman Meclisi Hıristiyan Demokrat Parti Grup Başkanı Ludwig Caluwe, Flaman Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Carl Decaluwe ile aralarında Türk kökenli Veli Yüksel’in de bulunduğu Flaman Meclisi Hıristiyan Demokrat Parti milletvekillerini Ortaköy Feriye Lokantası’nda ağırladı.

İstanbul dünyanın buluştuğu nokta...

Boğaziçi'nin muhteşem manzarası eşliğinde yenilen yemekte konuşan Başkan Kadir Topbaş, milletvekillerini İstanbul’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, son yıllarda büyük gelişmelere imza atan İstanbul’un yüzyıllarca farklı medeniyetlere başkentlik yaptığını ve kültürleri barış içinde yaşattığını söyledi. Coğrafi ve stratejik önemiyle İstanbul’un bir ülke, Türkiye’nin ise kıta özelliğini gösterdiğini vurgulayan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Bu gezinizde Mardin’in, Urfa’nın ve Diyarbakır’ın çok kültürlü yapılarıyla çok farklı değerleri barındırdığını hissetmişsinizdir. İnanıyorum ki bu ziyaretinizde İstanbul ve Türkiye hakkında söylenenlerden çok daha olumlu şeyler gördünüz. Şehrimize hoş geldiniz. Burada Türk misafirperverliğini yakından tanıma imkanı bulacaksınız. Daha iki gün önce de yine Belçika’nın Flaman Bölgesi’nin Sosyalist Grup Milletvekillerini yine burada bir akşam yemeğinde ağırladık. Flaman Bölgesi’nin iki güzide grubunun milletvekillerini İstanbul’da ağırlamaktan onur duyuyoruz. Kıtaları buluşturan İstanbul birçok insanın da buluştuğu nokta. Dostlarımızı burada görmekten büyük mutluluk duyuyoruz ve yerel diplomasinin dünyadaki önemini çok iyi biliyoruz.”

Türkiye-Belçika ilişkileri son dönemde daha da gelişti

Belçika Flaman Meclisi Hıristiyan Demokrat Parti Grup Başkanı Ludwig Caluwe da yaptığı konuşmada dünyadaki ekonomik krize rağmen İstanbul’un ve Türkiye’nin gelişen sağlam ekonomisiyle dikkat çektiğini belirterek, “Böyle önemli bir ülkede ve bu ülkenin kalbi niteliğindeki İstanbul’da bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bizleri Türk misafirperverliğiyle ağırladığınız için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Türk kökenli Veli Yüksel ise, parti grubu olarak her yıl başka bir ülkeye ziyaret gerçekleştirdiklerini ve Türkiye’den çok etkilendiklerini ifade ederek, “İstanbul gibi büyük bir şehirde, medeniyetlerin ve kültürlerin buluştuğu burada bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 2010 AB Kültür Başkentliği kapsamında yaptığımız ziyaretten arkadaşlarımız çok etkilenmişti. O sebeple tekrar karşınızdayız. Belçika ve Türkiye arasındaki bağlar tarihin derinliklerine uzanıyor. Son yıllarda da başbakanlarımızın karşılıklı ziyaretleriyle iki ülke arasındaki işbirliği ve diyalog daha da artmıştır. Biz de bunun için elimizden gelen çabayı göstermekten onur duyuyoruz. Bundan sonra da Türkiye’ye ve İstanbul’a sık sık gelmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Topbaş, yemeğin sonunda misafirlerine İstanbul’u tanıtan kitap, cd ve fotoğraf albümü hediye etti.