Türk ve Macar halkını yakınlaştıran kapı açıldı 26.8.2011

Bulunduğu yere bereket ve uğur getirildiğine inanılan ünlü Macar Sekel Kapısı’nın bir örneği İstanbul Arnavutköy’e inşa edildi. Kapının açılışını yapan Başkan Topbaş, “Bu eseri evinizin bahçe kapısı olarak hissedeceksiniz. Bahçenizin kapısı burada. Kardeş Macar halkını her zaman İstanbul’a bekleriz” dedi.

Macaristan Sekel Dostluk Derneği ile İstanbul Macar Kültür ve Dostluk Derneği’nin çabalarıyla Arnavutköy’de inşa edilen ünlü Macar Sekel Kapısı’nın bir örneği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı bir törenle açıldı. Törende Macaristan İstanbul Başkonsolos Vekili Monika Hovary, Macaristan Sekel Dostluk Derneği Başkanı Tibor Beder, İstanbul Macar Kültür ve Dostluk Derneği yöneticileri ile Başkan Topbaş'ın Danışmanı Mimar Tülin Ersöz ile Macaristan’ın Sekel şehrinden gelen çok sayıda davetli de yer aldı.

Başkan Topbaş; “İstanbul mutluluklar şehridir”

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un tarih boyunca gelen ziyaretçiler tarafından hep övgüyle söz edilen ve 3 büyük imparatorluğun 1500 yıl boyunca dünyayı yönettiği bir medeniyetler şehri olduğunu belirterek, “İstanbul mutluluklar şehridir. Burada herkesin yüzü güler. Kendi eviniz olan bu mutluluklar ve medeniyetler şehrine hoş geldiniz” dedi.

Kardeşliğe açılan kapı

Macar halkının ruhunu taşıdığı kabul edilen Sekel Kapısı’nı bir mimar olarak çok enteresan bulduğunu ve böyle bir eserin İstanbul’da bulunmasının çok özel bir anlam taşıdığını dile getiren Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“İstanbul’daki birçok güzel izler yanında Macaristan’ın Sekel ilinden de böyle güzel bir izin burada bulunması şehrimize önemli bir anlam katıyor. İstanbul’un bu güzel atmosferini hisseden sizler, bu kapıyı da kendi evinize açılan bahçenizin kapısı olarak hissedeceksiniz. Meşe ağacı kolonu üzerinde yükselen bu kapıda, ağırlıklı motif olarak İstanbul’un sembolü olan lale çiçeğinin işlenmesi de beni ayrıca çok mutlu etti. Belediye olarak 2005 yılında başlattığımız projeyle 150 yıl önce bizi terk eden laleyi evine döndürdük. Geçen yıl İstanbul’u 12 milyon laleyle süsledik.”

Budapeşte Belediye Başkanı’nı ziyaret ederek 2012 Mart ayında orada İstanbul’u tanıtan bir kültür etkinliği yapma kararı aldıklarını belirten Topbaş, “Türk ve Macar halklarının çok yakın ilişki içinde olmasını gönülden istiyorum. Sekel şehri mensupları olarak sizlere de ihtiyacımız var. Bahçenizin, evinizin kapısı burada. Her zaman bekleriz” şeklinde konuştu.

Sekel Kapısı Türk-Macar kardeşliğinin sembolü

Macaristan Sekel Dostluk Derneği Başkanı Tibor Beder de 15 milyon nüfuslu bir dünya şehri olan İstanbul’un Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın açılışta bulunmasının kendileri için çok anlamlı olduğunu belirterek, “Sayın Topbaş bu açılışla Macarlara büyük onur bahşetmektedir. Bugün çok sayıda Sekel vatandaşıyla İstanbul’daki Sekel Kapısı’nın açılışını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Beder, kendilerini Türk olarak hisseden Sekel Macarlarının sembollerinin güneş, ay ve yıldız gibi Türki semboller olduğunu vurguladı. Bulunduğu toprağa bereket ve uğur getirdiğine inanılan Sekel Kapısı’nın tarihi bağlarla bağlı oldukları İstanbul’a da inşa edilmesinden büyük gurur duyduklarını ifade eden Beder, “Sekel Macarlarının ruhunu taşıyan bu kapı kardeşliğimizin de sembolüdür” dedi.

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler kurdele keserek bereket ve uğur getirdiğine inanılan Sekel Kapısı’nın açılışını gerçekleştirdiler. Törende Macar kültüründen çeşitli örnekler de sunuldu. Başkan Topbaş'a teşekkür plaketinin takdim edildiği programda Kadir Topbaş ve Tibor Beder Sekel şehrinin bayrağıyla basın mensuplarına poz verdi.