Avrupa’nın en büyüğü 7.5.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Halk Ekmek A.Ş. (İHE) tarafından Kartal’da kurulan Taş Fırın, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

Kartal’da kurulan Taş Fırın’ın açılış töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, açılışını yaptıkları fırında İstanbul halkına ve özellikle okul çağındaki çocuklara en sağlıklı ürünleri sunacaklarını ifade etti. Başkan Topbaş, “7’den 77’ye İstanbulluların beğenisini kazanan Altın Çörek’in yanı sıra bol lifli çavdar ve tam buğday unlu ekmek çeşitlerimizde bu fırınımızda üretilecek. Tesisimiz saatte 30 bin Altın Çörek üretme kapasitesine sahip. İçinde katkı maddesi bulunmayan bu ürünle gelecekte marketlere kadar girmek istiyoruz” dedi.

Halk Ekmek’ten İstanbullulara 43 çeşit ürün

Halk Ekmek tesislerinde 43 çeşit ürün üretildiğinin altını çizen Başkan Topbaş, "Arzu ediyoruz ki, bütün semt fırınları, fırıncılar odamız gruplamalar yapsınlar. 20-30-50 kişi bir araya gelsin, burada gördüğünüz gibi ana fırınlarını kursunlar. Bu ana fırınlarında ön pişirme yapıp, şoklayıp sonra kendi fırınlarında ikinci kademede yine sıcak ekmek tezgahından verebilirler. Daha sağlıklı ve kaliteli olur. Destek vermeye hazırız” diye konuştu.

Halk Ekmek fırınlara öncü oluyor

Halk Ekmek’i daha da geliştireceklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Halkın sağlıklı ekmeğe ulaşması için çalışıyoruz. Halk Ekmek ile İstanbul’un ihtiyacının yüzde 13’ünü karşılıyoruz. Halk Ekmek, İstanbul’daki fırınlarla rekabet etmek için değil onlara öncü olmak adına önemli bir misyonu da yerine getiriyor. Yol gösteren bir anlayışla İstanbullulara hizmet ediyoruz.”

Halk Ekmek özelleştirilmeyecek

Yaklaşık 7 milyon liraya yapılan tesisin İstanbul halkına önemli katkı sunacağını dile getiren Başkan Topbaş, bir soru üzerine, “Halk Ekmek’in özelleştirilmesi ile ilgili bir projemiz yok” dedi.

Taş Fırın’da, diğer Halk Ekmek tesislerinde olduğu gibi hiç el değmeden üretim yapılıyor. Üretilen ekmeğin paketlemeye kadar yaklaşık 700 metre yol kat ettiği tesiste, üretim yaklaşık 140 dakikada tamamlanıyor.