En iyi taksi tasarımı ödülünü Topbaş’ın elinden aldı 2.8.2011

“İstanbul Taksisini Seçiyor” konulu Taksi ve Durak Tasarım Proje Yarışması’nda dereceye giren tasarımcılara ödül sertifikalarını Başkan Topbaş verdi. Çağdaş tasarımlarla öne çıkan birincileri tebrik eden Başkan Topbaş, “İstanbul’da hizmet verecek yeni taksiler, yolcu ve sürücü güvenliği başta olmak üzere kaliteli taksiye geçişi sağlayacak” dedi.

“İstanbul Taksisini Seçiyor” Taksi ve Durak Tasarım Proje Yarışması’nda her konu ve kategoride dereceye giren tasarımcılara, Metropoliten Planlama Merkezi'nde törenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Büyük Ödülü sertifikaları verildi.

“Taksiler kentin güzelliğini ve kalitesini gösteriyor”

Törende yaptığı konuşmada, İstanbul ve Türkiye için çok büyük önem arz eden büyük bir projeyi sonuçlandırdıklarına dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, dört ayrı kategorideki tasarım projesine 341 tasarımcının katıldığını ifade ederek, “Şehirlerde özellikle hizmet sektöründe olan bütün kurumlar, o kentin yansıması olarak değerlendiriliyor. Halkın birebir temas ettiği her kurum önemlidir. Taksiler de bunların başında geliyor. Taksiler bir kentin özelliğini ve kalitesini gösteriyor. Taksilerdeki kalite ne kadar yüksekse, şehre o kadar iyi imza bırakmaktadır” diye konuştu.

Modern taksi, eğitimli şoför…

İstanbul’da 17 bin 400 civarında taksi bulunduğunu ve taksicilerin bu taksileri 3-4 yılda bir değiştirmek zorunda olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Taksicilerin en kısa sürede en ucuz taksiyi tedarik etme düşüncesi var. Biz de İstanbulluların hem şoför, hem yolcu güvenliğini sağlayacak, aynı zamanda dezavantajlı grupların da kullanabileceği modern bir taksi tasarımına kavuşmasını istedik. Diğer taraftan özellikle sürücüler konusunda eğitimlerimiz devam ediyor. Eğitimli şoförlerin ve kente uygun tasarımları yapılmış taksinin hizmette önemli bir yeri olacağına inanıyorum.”

Londra’nın ünlü siyah taksilerinde sürücü olmanın, en az iki yıl motosiklet kullanmış olmak gibi bir şartı olduğuna değinen Başkan Topbaş, “Londra'daki şoförlerde bütün sokakları bilmiş olmak gibi özellikler aranıyor. Bizim bu düşündüğümüz tasarım üzerinde derleme yapıldı, tartışıldı, akademik müzakereler sonucunda bir noktaya gelindi. Beğeni kazanan tasarım, uygulamaya geçilecek aşamaya geldi. Bazı üretim firmalarıyla görüşmekteyiz” şeklinde konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından yarışmada taksi ve durak tasarımı konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Büyük Ödülünü alan tasarımcılara sertifikalarını verdi ve hatıra fotoğrafı çektirdi.