Büyükşehir’den Esenler ilçesine modern itfaiye binası 30.7.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Esenler’de yaptırılacak olan itfaiye binasının temel atma töreni Başkan Topbaş’ın katılımıyla gerçekleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptığı konuşmanın devamında, İstanbul'u dünyanın gıpta ile takip ettiğini ve nüfusu bakımından Avrupa'nın 23 ülkesinden büyük olduğunu belirterek, zamanında önlem alınmadığı için Anadolu’dan gelen vatandaşların gelişi güzel İstanbul’a yerleştiğini, bunun sonucunda da bir takım problemler meydan getirdiğini hatırlattı.

Görevlerinden birinin, vatandaşların onurlu hayat sürdürmesini sağlamak olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, ''Esenler'de belediye olarak yaptığımız yatırımlar toplamı 600 milyon TL’dir. Yıl sonuna kadar İstanbul'da yapmış olduğumuz yatırımlar toplamı 44 milyar TL olacak'' dedi.

Esenler’in canı da, malı da rahat olacak

Başkan Topbaş, ilçede 7 futbol sahası büyüklüğünde şehir parkı yaptıklarını ve ilçenin eksikliklerini yeni dönemde gidereceklerini belirterek şöyle devam etti: ''Dörtyol Meydanı ve Altgeçidi İnşaatı bitmek üzere. Esenler İtfaiye Binası ve Çevre Düzenlemesi’nin temel atma töreni çok önemli. 9 bin 300 metrekarelik alan üzerine 10 ay gibi bir sürede tamamlanması planlanan tesisimiz, 4 milyon TL’ye mal olacak. 8 itfaiye binasından verilecek alarmla aynı anda itfaiye araçları devreye girebilecek. Yani sadece garaj görevi görmeyecek. Bu şehrin can güvenliği ve ekonomisi açısından çok önemli bir hizmet. İstanbul'da itfaiye günde ortalama 200'ün üzerinde olaya müdahale ediyor.''

Törende konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da Esenler açısından çok önemli bir gün olduğunu belirterek, Esenler’de  ikinci İtfaiye  binasının temelini attıklarını söyledi.  Göksu, Esenler, inşaatın tamamlanıp hizmete girmesiyle, Esenler’de can ve mal kaybı açısından büyük bir riskin ortadan kaldıracağını belirtti. İtfaiye Binası ve Çevre Düzenleme İnşaatı’nın herkese hayırlı olması dileyen Göksu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a da teşekkür ederek, “Başarı birlikteliklerden doğuyor” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve protokol yanlarına çocukları da alarak platformdaki butona basarak ''Esenler İtfaiye Binası ve Çevre Düzenlemesi Projesi”nin temelini attı.