Küresel terör tehdidi görüşüldü 24.3.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-ki Moon ile İstanbul’da biraraya geldi. Görüşmenin ana gündemini küresel terör tehdidi ve Suriyeli göçmenler konusu oluşturdu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-ki Moon ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirdi. Devlet Konukevi'nde yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede, Kadir Topbaş’ın Dünya Başkanlığı görevini sürdürdüğü Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Teşkilatı ile Birleşmiş Milletler’in ortak çalışmaları ele alındı.

Başkan Kadir Topbaş, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Terör, insanlığı hedef alıyor. Paris, Ankara, İstanbul ve ardından Brüksel’de yaşanan saldırılar, insanlığın tehdit altında olduğunu gösteriyor. Türkiye her platformda, adı, hedefi, amacı her ne olursa olsun terörün her türüne karşı olduğunu en güçlü şekilde dile getiriyor. Türkiye bir yandan da Suriye’den gelen milyonlara kucak açarak esasında insanlığın ölmediğini dünyaya ispat ediyor. BM Kalkınma Hedefleri başta olmak üzere tüm küresel sorunlarda yerel yönetimlerin çözüm ortağı olması hususunda fikir birliği içinde olduğumuz BM Genel Sekreteri Sayın Ban-ki Moon ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik.” dedi.

Görüşmede, Birleşmiş Milletler’in küresel terör tehdidine karşı üzerinde çalıştığı yeni güvenlik stratejileri üzerinde durulduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “2016 yılının Mayıs ayında İstanbul’da yapılacak olan Birleşmiş Milletler İnsani Zirvesi ile ilgili hazırlıkları gözden geçirme fırsatı bulduk. Suriyeli göçmenlerin şehirler üzerindeki etkisine ilişkin yerel yönetimlerin talep ve önerilerini konuştuk. Ayrıca 2016 sonbaharında Ekvador’da gerçekleştirilecek Habitat zirvesinin hazırlıklarını ele aldık.” açıklamasını yaptı.