Türk – Japon yılı kardeşliği pekiştirdi 7.7.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Kiyoshi Arakı’yı makamında konuk etti.

 Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Topbaş, görevine 3 ay önce atanan Kiyoshi Arakı'ye nazik ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Arakı ile yaptıkları görüşmede, Türkiye ile Japonya arasında giderek artan ilişkileri ve turizmdeki gelişmeleri değerlendirdiklerini anlatan Başkan Topbaş, geçen yıl Türk-Japon yılı olması nedeniyle gerçekleştirdikleri etkinliklerden söz ettiklerini ifade etti.

Japon işadamlarının Türkiye'de özellikle İstanbul'da yoğun olarak iş yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, Kanal İstanbul ve İki Şehir Projeleri'nin de İstanbul'un yeni çalışma alanları içinde yer aldığını, bu nedenle İstanbul'un Türk ve yabancı işadamları için yeni bir yatırım alanı olduğunu dile getirdi.

Arakı'nın, Japonya'da yaşanan tusunami sonrasında ekip göndermesinden dolayı Türkiye'ye teşekkür ettiğini anlatan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Dünyadaki doğal afetlerle ilgili bütün ülkeler ve şehirler karşılıklı deneyim paylaşımı içindeler. Biz de aynı deneyimleri kazanmaktayız. Japonya, depremi yaşayan bir ülke olduğu için bu konuda hassasiyetleri var. Bu konuda, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile İstanbul'da mikro bölgeleme sistemi konusunda beraber çalıştık. Halen bu çalışmalarımız devam ediyor. Bir deprem similasyon merkezi çalışmamız var. İnsanoğlu bu afetlere karşı duyarlılığını kendi arasında paylaşıyor. Bu konuda bizim için Japonya önemli bir model. Geçirdiği deprem ve arkasından gelen tusunaminin sonuçlarını inceledik. Ona göre biz de kentte çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve buna göre de ilaveler yapacağız.''

Japon Büyükelçi Arakı da, İstanbul'da bini aşkın Japonya vatandaşının yaşadığını, onların belli şekilde yaşamlarını sürdürmelerine verdikleri destekten ötürü Kadir Topbaş'a teşekkür ettiğini belirtti.

Başkan Topbaş daha sonra konuğu Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Kiyoshi Arakı’yı aracına kadar yolcu etti.