Odak şehir İstanbul 11.3.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Slovenya’da düzenlenen “Geleceğin Şehirleri” toplantısına katıldı. Göreve geldikleri ilk günden bu yana plan ve program çerçevesinde hareket ettiklerini ifade eden Başkan Topbaş, yaptıkları yatırımlarla İstanbul’un odak şehir haline geldiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Slovenya Lübliyana’da düzenlenen “Geleceğin Şehirleri” toplantısında yaptığı konuşmada, 2.050 yılında dünya nüfusunun 9 milyar, şehirlerde yaşayan insan sayısının ise 7 milyar olacağını belirterek, “Şu anda İstanbul’da günlük hareketlilik 28,5 milyon. Bundan dolayı toplu taşımaya önem veriyoruz. Ve şunu da biliyoruz ki, şehrin ekonomisi geliştikçe şehrin nüfusunun 3 katı kadar günlük hareketlilik olur.” dedi.

İnsanların kaderleri birbirine bağlı…

İnsanların kaderlerinin birbirine bağlı olduğunu ve hiç bir olayın yaşandığı bölgede kalmadığını belirten Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın küçük bir yerinde bile bir olay olsa bütün dünyayı etkiliyor. İşte bizler öyle bir dünyada yaşadığımız için hep birlikte hareket etmek zorundayız. Yöneticiler olarak ne kadar önlemler alsak da kanunlar çıkarsak da eğer bireyler bunlara riayet etmezse başarıya ulaşmazsınız. Biz belediye başkanı olarak bir işadamı, bir CEO gibi çalışmaktayız. Ve şunu her zaman söylüyorum, halkın beklentileri var istekleri var, bizler bu istekleri önceden keşfetmek ve gereğini yapmak durumundayız. Bunu yaptığımız zaman bizlere olan güven artıyor.”

İstanbul’un gelecek planı hazır…

“Hayallerin önündeki engelleri kaldırdığınız zaman hayaller gerçek olur.” diyen Başkan Topbaş, “Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana plan ve program çerçevesinde hareket ediyoruz. 2004 yılında yaptığımız ilk iş, şehrin Master Planlarını hazırlamak oldu. O plana sadık kalarak bu günlere geldik. Şu anda nerde ne yapmamız gerektiğini biliyoruz ve ona göre hareket ediyoruz. İstanbul’un ulaşım sistemini bu plan üzerine kurduk ve metrolara ağırlık verdik, vermeye de devam ediyoruz. Belediye olarak metro yatırımlarına bu sene ayırdığımız para 3 milyar dolar.” diye konuştu.

İstanbul’a yılda 12 milyon turist…

Yapılan yatırımlarla İstanbul’un cazibe merkezi haline geldiğini ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Geçirdiğimiz zaman içerisinde de şehirlerin yarıştığı dönemi geride bıraktık. Bu yarışın yerini ‘odak şehir’ olma yarışı aldı. Odak şehirlerin en önemli özelliği de, insanları o şehirde olma arzusunun meydana gelmesi. Biz böyle düşündük. İstanbul öyle bir odak şehir olsun ki, daha çok yatırımcının tercih ettiği bir şehir haline gelsin ve özellikle kültür endüstrisiyle birlikte şehrimiz gelişsin. Turizme ve turizm sektörüne ayrı bir önem verdik. Göreve geldiğim 2004 yılında İstanbul’a gelen turist sayısı 2 milyon 400 bin iken şimdi bu rakam yıllık 12 milyon turist sayısına ulaştı.”

Başkan Topbaş, daha sonra Lübliyana Belediye Başkanı Zoran Jankovic ile görüştü. Slovenya Büyükelçisi Serra Kaleli’nin de katıldığı görüşmede, şehirlerin gelişimi ve yatırımlar konuşuldu.