Başkan Kadir Topbaş’a Zümrüdüanka Ödülü 5.3.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş, Yeşilay Haftası dolayısıyla düzenlenen Zümrüdüanka Ödül Töreni’nde, Yeşilay’a katkılarından dolayı ödüle layık görüldü. Törende konuşan Başkan Topbaş, “Yanlış yetiştirilmiş bir insan, tüm insanlık için problem olabiliyor. Bunun için de insani bir restorasyon gerekiyor.” dedi.

Yeşilay Haftası dolayısıyla düzenlenen Zümrüdüanka Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

Siyaset alanında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a, spor dalında milli basketbolcu Semih Erden'e, sosyal sorumlulukta e-bebek’e, medyada Ayşenur Asuman Uğur’a, uluslararası dayanışma ödülünde BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin Uyuşturucu Önleme ve Sağlık Birimi Başkanı Gilberto Gerra'ya, akademide Prof. Dr. Recep Erol Sezer’e, sanatta 'Son Çıkış' dizisi adına oyuncu Deniz Barut’a, özel ödül dalında Diyanet İşleri Başkanlığı adına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e ve Turkuvaz Medya adına Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak’a “en Yeşilaycı” ödülleri verildi.

Uluslararası dayanışma ve işbirliğine önem verilmeli…

Ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl üçüncüsü verilen Zümrüdüanka Ödülleri’ne layık görülen sporcuları, sanatçıları, medya mensuplarını, akademisyenleri, siyasetçileri, kurum ve firmaları tebrik etti. Yeşilay’ın görev alanına giren konuların sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın, insanlığın mücadele ettiği sorunlar olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda uluslararası dayanışma ve işbirliği olmazsa başarının da sağlanamayacağını dile getirdi.

İstanbul’dan 4 Afrika ülkesine otobüs yardımı…

Konuşmasında bazı Afrika ülkelerine yaptığı ziyarete değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağolsun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ile yola çıkarken anlaşmıştık. Hizmetten çıkardıkları otobüsleri yenileyerek 40’ar, 50’şer tane bu dört ülkeye gönderilmesi konusunda o ülkelere söz verdik. Son bakımlarını yaptırıp, boyayıp sizden de bir ekibi alıp, İstanbul’da onları yetiştirip, ondan sonra da onları yedek parçalarıyla beraber bu otobüslerden bu 4 tane ülkeye verelim diye söz verdik. İnanın, bu kararımızı açıkladığımız Gine ziyaretinde parlamenterler ayağa kalkarak alkışladılar. Çünkü toplu taşıma araçları yok, bu noktadalar.” diye konuştu.

İnsani bir restorasyona ihtiyaç var…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, törende yaptığı konuşmada, aldığı bu ödülün kendisi için çok anlamlı olduğun belirterek, “Gençlik yıllarımda ilk sivil toplum kuruluşu görevime Yeşilay’da başladım 60’lı yılların ikinci yarısında. Sayın Cumhurbaşkanımızın bahsettiği liselerarası münazaraları ve folklor yarışmalarını o dönemde başlatmıştık.” dedi.

“Arzumuz, sağlıklı nesiller yetiştirmek, sağlıklı toplum oluşturmaktı. Bugün Yeşilay’ımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle, çok güçlü bir ivmeyle fark edilebilir bir hale geldi ve artık dünya çapında kendi gösterdi.” ifadelerini kullanan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yüzyılda bütün insanların kaderi birbirine bağlı. Yanlış yetiştirilmiş bir insan, tüm insanlık için problem olabiliyor. O halde bütün toplumlar, bütün yönetimlerin bu hassasiyeti göstermesi gerekiyor ve bunun için de insanlığın bir restorasyona tabi tutulması gerekiyor. İnsani bir restorasyon gerekiyor yani doğuştaki o saflığa, temizliğe, o güzelliğe insanların dönmesi gerekiyor. Yaratılışın mükemmelliğine insanlar geçtiği zaman, işte o zaman dünyada huzur, barış ve kardeşlik hakim olur.”

Törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, 16 Türk devletinin tarih sürecinde kullandıkları motiflerin biraraya getirilmesinden oluşan ve üzerinde Türk bayrağı bulunan tablo hediye edildi. Törenin sonunda, ödül alanlar ve protokol üyeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile basın mensuplarına poz verdi.