Dünya, İstanbul’u izliyor… 3.3.2016

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Suudi Arabistan’da düzenlenen Cidde Ekonomi Forum Toplantısı’na katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak pek çok alanda faaliyet gösterdiklerini ifade eden Başkan Topbaş, yaptıkları yatırımlarla İstanbul’un dünya tarafından gıpta ile takip edildiğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yapılan Cidde Ekonomi Forum Toplantısı’na, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.

Başkan Kadir Topbaş, toplantıda yaptığı konuşmada, komşu ülke Suriye’de yaşanan olaylara atıf yaparak son 5 yılın Türkiye ve komşu ülkeler için zor geçtiğini ifade etti. Suriye’de büyük bir dramın yaşandığına vurgu yapan Başkan Topbaş, “Binlerce masum insan hayatını kaybetti. Milyonlarca insan vatanını terk etmek durumunda kaldı. Komşudaki huzursuzluk maalesef bizlere de yansıyor. Milyonlarca insan kapımıza dayandığında duyarsız kalmadık. Türkiye, tüm dünyaya takdire şayan kadirşinaslık örneği gösterdi. Devlet ve millet olarak komşularımızı sahiplendik.” dedi.

İstanbul’da marka projeler…

Yaptıkları yatırımlarla İstanbul’un dünya tarafından gıpta ile izlendiğini kaydeden Başkan Topbaş, “Dünyanın yakından takip ettiği çalışmalarımız var. İstanbul’a ve ülkemize lig atlatacak Kanal İstanbul, iki yeni şehir, şehir hastaneleri bu projelerimizden sadece bazıları. Üçüncü köprü, Avrasya Tüp Geçidi yakında hizmete alınacak. 3. Havalimanımız hayata geçtiğinde 165 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.” diye konuştu.

İBB pek çok alanda faaliyet gösteriyor…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak pek çok alanda faaliyet gösterdiklerini ve uluslararası alanda pek çok şirkete danışmanlık verdiklerini belirten Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şirketlerimiz Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. İGDAŞ, Türkiye’nin 28. büyük şirketi. Ayrıca bu şirketimiz Cidde Kral Abdüllaziz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde kurulan ‘Doğalgaz Mühendislik Eğitim Merkezi’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Şehrimizin doğalgaz dağıtımını da İGDAŞ gerçekleştiriyor.”

Başkan Topbaş’tan ‘İstanbul’a gelin’ çağrısı…

Başkan Topbaş, konuşmasının ardından soru-cevap bölümünde, insan hakları, barınma, ekonomik değerler, turizm, kalkınma ve yerel yönetimlerin güçlenmesi konusunda ayrıntılı bilgi verdi. Başkan Topbaş, daha sonra da Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile birlikte ortak basın toplantısı yaptı. Toplantıda iki ülkenin ortak yatırımları, turizm çalışmaları ve Türk ve Suudi işadamlarının ortaklıkları konusundaki soruları cevapladılar. Başkan Topbaş, basın toplantısında, Suudi yatırımcılara ve turistlere “İstanbul’a gelin” çağrısı yaptı.

Başkan Topbaş’ın son programı da, Suudi yetkililer ve İstanbul'da yatırım yapmak isteyen işadamları ile ikili görüşmeler oldu. Suudi gazetecilere de röportaj veren Başkan Topbaş, İstanbul ve Cidde arasındaki turizm ve yatırım konusundaki sorulara cevap verdi.