Başkan Topbaş’a Pakistan’da coşkulu karşılama 17.2.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bazı temaslarda bulunmak üzere Pakistan’a gitti. Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif tarafından törenle karşılanan Başkan Topbaş, Pencap Eyaleti ile işbirliği protokolüne imza attı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif tarafından muhteşem bir törenle karşılandı. Karşılama töreninin ardından Başbakan Şahbaz Şerif ile birlikte fotoğraf sanatçısı Osman Onart’ın fotoğraf sergisini açılışını yapan Başkan Topbaş, daha sonra da Lahor Kalesi’nde onuruna verilen akşam yemeğine katıldı. Pakistanlı sanatçıların Türkçe şarkılarda söylediği akşam yemeğinde ayrıca Sema Gösterisi yapıldı. Başkan Topbaş’ın onuruna verilen yemeğe Pakistanlı üst düzey yöneticilerle birlikte Türk işadamları da katıldı.

 

Başkan Topbaş, Metrobüsü inceledi…

Başkan Topbaş’ın Pakistan ziyaretinin ilk günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dünyaya kazandırmış olduğu Metrobüs sisteminin Pakistan ayağını ziyaret etmekle başladı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği gezide, Metrobüs şoförü Başkan Topbaş’a “Metrobüsü bize siz kazandırdınız. Uzaklar yakın oldu. Günde ortalama 150 bin kişiye hizmet veriyoruz. Bu bizim için büyük rahatlık ve kolaylık oldu.” dedi.

 

Lahor Kalesi’nde inşa edilecek olan Muhammed İkbal Parkı’nın maketi üzerinde inceleme yaparak yetkililerde bilgi alan Başkan Topbaş, parkın duvarlarına yazılacak olan seçme yazılardan iki tanesini de seçeceğini söyledi. Başkan Topbaş ve beraberindeki heyet, daha sonra da Muhammed İkbal’in kabrini ziyaret etti. Burada tören mangasıyla karşılanan Başkan Topbaş, İkbal’in mezarına çelenk koydu ve ardından da dua okudu.

 

Helikopterle Lahor gezisi…

Helikopterle Lahor’u yukardan inceleyen Başkan Topbaş, daha sonra dünyanın dördüncü büyük camisi olan Faysal Mescidi’ni ziyaret etti. Başkan Topbaş buradaki ziyaretinin ardından Lahor işadamlarıyla birlikte Lahor Ticaret Odası’nda toplantı yaptı. Aitchison Üniversitesi’nde düzenlenen ve Pakistan’ın milli sporu olan at yarışlarını izleyen Başkan Topbaş, burada da sevgi gösterileriyle karşılandı.

 

Pakistan’da taksi dönemi…

Pakistan’ı ilk defa taksicilik hizmetiyle tanıştıracak olan ve Albayrak’ların girişimiyle kurulan taksi şirketinin açılışına katılan Başkan Topbaş, “Burada olmaktan çok mutluyum. Size Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın selamını getirdim. Kardeş ülkemizde kardeşlerimizle iç içe olmak bana huzur veriyor. İnsanların yüzündeki mutluluğu ve bize gösterdikleri teveccüh gözlerimizi yaşartıyor.” diye konuştu.

 

Şehircilik konusunda çok şey öğrendik…

Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif de, Başkan Kadir Topbaş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek, şunları söyledi: “Sizler bize kardeşten öte oldunuz. Her zaman yanımızda oldunuz. Sayın Başkan Topbaş, bize her konuda destek verdi. Şehircilik konusunda kendisinden çok şey öğrendik. Temizlikten ulaşıma, katı atıkların bertaraf edilmesinden su sorununa kadar her konuda hep yanımızda oldu. Şimdi de Türk kardeşlerimizin öncülüğünde şehrimize taksicilik hizmetini getiriyoruz. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.”

 

Pakistan’la işbirliği protokolü…

Başkan Topbaş akşamki programında da Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ile altyapı, kentsel dönüşüm, imar, su ve ulaşım konularında protokol imzaladı. Protokol töreninde konuşan Başkan Topbaş, “Sayın Şerif, vizyonerliğiyle Pakistan’a çok şey katmış birisidir. Azimli ve çalışkan kişiliği Pakistan’a çok şey kazandırmıştır. Türkiye’nin yaşadıklarını buranın halkıda yıllarca yaşadı. Bizler de Pakistan için kazanç ve deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız” diye konuştu.