Başkan Kadir Topbaş’a “Fahri Doktora” unvanı verildi! 18.1.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a, İstanbul’a yaptığı başarılı hizmetlerden dolayı Marmara Üniversitesi tarafından “Fahri Doktora” unvanı verildi. Başkan Topbaş, yaptıkları yatırımlarla, İstanbul’u dünyanın odak şehirlerinden biri haline getirdiklerini söyledi.

Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde düzenlenen Fahri Doktor Payesi Tevdi Töreni’ne, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Emin Arat, üniversitenin akademisyenleri, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve diğer İBB Bürokratları ile İstanbul’un ilçe belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

Eğitim alanında hizmet veren İstanbul’un en köklü ve güzide üniversitelerinden Marmara Üniversitesi, 133. Kuruluş Yıldönümü Kutlamaları kapsamında, üniversitenin eski öğrencisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a “Fahri Doktora” unvanı verdi. Marmara Üniversitesi Senatosu’nun 22 Aralık 2015 tarihli kararıyla verilen “Fahri Doktora” unvanının belgesini, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Emin Arat, Başkan Kadir Topbaş’a takdim etti.

 

Marmara Üniversitesi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’a Fahri Doktor Unvanı Verilmesine Dair Senato Kararı ve Gerekçesi: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Kadir Topbaş’a; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet performansının artırılması, kentsel hizmetlerde kalitenin yükseltilmesi, şehrin uluslararası düzeyde tanıtımı, İstanbul’un dünyanın önde gelen küresel şehirlerinden biri haline getirilmesine yönelik girişimleri, Türkiye Belediyeler Birliği’nin kurumsallaştırılarak hizmet kapasitesinin artırılması ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’nın uluslararası konumunun güçlendirilmesi konusunda yapmış olduğu çalışmaların teyit edilmesi amacıyla 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 14. maddesi uyarınca, “Yerel Yönetimler Anabilim Dalı”nda fahrî doktor unvanı tevdi edilmesine karar verilmiştir.

 

Başkan Topbaş: “İstanbul’a onurla hizmet ediyorum…”                  

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, verilen unvana teşekkür ederek, 1960’lı yılların sonunda Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduğunu hatırlattı. İstanbul’a onurla hizmet ederken mensubu olduğu üniversiteden aldığı bu payenin çok ayrı bir anlamının olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, 9 bin 500 yıllık tarihi olan şehrin jeopolitik öneminin son 12 yılda yaptıkları yatırımlarla artarak devam ettiğini söyledi.

 

“İstanbul’un yarınlarını hazırlamak için çalıştık…”

Vatandaşların memnuniyetinin ve bu tür takdirlerin kendilerine çok daha büyük bir sorumluluk yüklediğinin farkında olduklarını ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda başlattığı, gerçekten milat olarak düşündüğümüz bir süreçten ilham alarak, kadim medeniyetimizde var olan hizmet anlayışını sürdürmeye çalışıyoruz. Takdir ettiğiniz bu paye benim için çok önemli. İlkokul diploması aldığım günkü heyecanı yaşıyorum. Günümüzde şehir yönetimleri dünyanın kaderini belirleyecek noktaya geldi. Çok ciddi yatırım ve hizmetlerle, İstanbul’u dünyanın odak şehirlerinden biri yapmayı başardık. Dönemimizde kurumsal taassup göstermeden İstanbul’un yarınlarını hazırlamak için çalıştık. Başarı, taleplerin yerine getirmekten değil; halkın taleplerini önceden hissedip yerine getirmekten geçiyor. Artık halka rağmen sadece kendince verilen kararlarla adım atılamayacak, ortak akla ihtiyaç duyulan bir süreçteyiz. Hep, ‘Bu şehirde yaşayanlar daha fazla nasıl mutlu olur?’ diye düşünerek hizmet ürettik.” İstanbul’un kar yağışlı olduğu bu günlerde, vatandaşların geçmişteki endişeleri duymadığını ve “İBB bunun üstesinden gelir” dediğini dile getiren Başkan Topbaş, ekip çalışmasıyla ulaşım ve karla mücadele çalışması gibi her alanda çok büyük yatırım ve hizmetlere imza attıklarını söyledi.

 

Arat: “Kadir Topbaş, şehrin geleceğine imzasını atmıştır…”

Törende konuşan Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Emin Arat da, “Üniversitemizin 133. kuruluş yıldönümünde, bizim üniversitemizden mezun olan ve İstanbul’u 12 yıldır başarıyla yöneten Kadir Topbaş’a yerel yönetimler alanında Fahri Doktora verilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Sayın Kadir Topbaş, İstanbul’un geleceğine adanmış vizyonu, hayranlık uyandıran azmi ve gayretiyle şehrin geleceğine imzasını atmıştır.” diye konuştu.

 

Törende, Kadir Topbaş’ın özgeçmişi ile “Fahri Doktora” unvanının veriliş gerekçesi, Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Bozlağan tarafından okundu. Topbaş’a, törenin sonunda Fahri Doktora Payesi ile üniversite yıllarındaki fotoğrafı takdim edildi. Tören, Topbaş ve Arat’ın akademisyenleri ve davetlileri arkalarına alarak çektikleri selfie ile son buldu.