Romanya’nın Bükreş kenti ile ilişkiler güçlenecek 1.7.2011

Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Baconschi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Görüşmede İstanbul ile Bükreş arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi kararlaştırıldı.

Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Baconschi, bir heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki ziyarette Romanya’nın Türkiye Büyükelçisi Lon Pascu ve Romanya İstanbul Başkonsolosu Stefana Greavu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ ve İBB Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk de hazır bulundu.

Ziyarette Türkiye ve Romanya arasındaki gelişen ilişkilerden memnuniyetle konuştuklarını ifade eden Kadir Topbaş, “Türk yatırımcıların Romanya’da iş yaptığından ve daha fazlasını beklediklerini ifade ettiler. İstanbul Bükreş arasındaki ilişkileri geliştirmek için bazı adımlar atacağız. Ben kendilerine nazik ziyareti için teşekkür ediyorum. Romanya’ya davet ettiler” diye konuştu.

 Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Baconschi de Başkan Topbaş’ın ev sahipliğine teşekkür ederek, “Karadeniz çevresinde Türkiye ve Romanya güçlü ortaklar. Romanya’da bulunan birçok Türk yatırımcısı İstanbul'un sanayi bölgesinde yer almaktadır. İstanbul aynı zamanda turist çekim yeridir. Bundan dolayı Bükreş ile İstanbul arasındaki ilişkileri daha da güçlendirebiliriz ve proje geliştirebiliriz. Romen ve Türk arkadaşlarımla ortak bir geleceğe bakmak için önemli bir nedendir” şeklinde konuştu.