Başkan Topbaş STK’lara gelişen İstanbul’u anlattı 16.1.2016

Vuslat Platformu'nun ev sahipliğindeki toplantıda sivil toplum kuruluşlarına (STK) gelişen İstanbul’u anlatan Kadir Topbaş, 2019 yılında 400 kilometrelik metro hedefini aşacaklarını ve ıslahı devam eden Kurbağalıdere'nin 2017 yılında yüzülebilir hale geleceğini söyledi.

Vuslat Platformu'nun Nakkaştepe'de düzenlediği toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın yanı sıra Vuslat Platformu ve İstanbul Darülacezesi Başkanı Hamza Cebeci,  Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan ile bazı bürokratlar, üniversite rektörleri, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi, emekli valiler ve eski milletvekilleri katıldı.

 

Toplantıda konuşan IBB Başkanı Kadir Topbaş, Sultanahmet Meydanı'nda yaşanan saldırıyı, doğudaki ve başka ülkelerdeki akan kanları hatırlatan Kadir Topbaş, dünyada yapılan katliamlar nedeniyle insanlığın ölme noktasına geldiğini, bu zulmün ve acıların en kısa sürede bitmesini dilediklerini söyledi.

 

Katılımcılara İstanbul'da yapılan yatırım ve hizmetleri anlatan Başkan Topbaş, yabancı göçmenler ve turistlerle birlikte şehrin nüfusunun 17 milyonu aştığını kaydetti. İstanbul'un konum itibariyle dünyanın merkezi olduğunu, yapılan yatırımlarla bu kavramı güçlendirdiklerini anlatan Topbaş, siyaseti hal lisansıyla (icraatlarıyla) yapmaya özen gösterdiklerini söyledi.

 

Geçmişten gelen plansızlığı ve göç dalgalarını aşmak için şehri planlı hale getirmeye özen gösterdiklerini aktaran Topbaş, İstanbul'un bu yıl 36,5 milyar lira konsolide bütçeli ve 16,5 milyar lira yatırım yapan bir şehir haline geldiğini vurguladı.

 

12 yılda İstanbul'a 69,5 milyar lira yatırım yaptıklarını dile getiren Topbaş, şehrin toplu ulaşım sistemlerini geliştirdiklerini hatırlattı. 2004 yılında 44 kilometre olan raylı sistemleri 145 kilometreye çıkardıklarını, 120 kilometre metro inşaatının devam ettiğini, 200 kilometrelik raylı sistemin de ihale aşamasına geldiğini belirten Topbaş, 2019 yılında 400 kilometre raylı sistem hedefini aşacaklarının altını çizdi.

 

Bugüne kadar kırılması zor bir rekora imza atarak 300'ün üzerinde kavşak yaptıklarına ve daha önce büyük sorunlar oluşturan birçok dereyi ıslah ettiklerine dikkat çeken Topbaş,  ıslahı devam eden Kurbağalıdere'nin 2017 yılında yüzülebilir hale geleceğini müjdeledi. Geçmişte kirletilen dere ve denizleri kendilerinin temizliğini vurgulayan Topbaş, İstanbul’un dünyanın en temiz şehirlerinden biri haline geldiğine işaret etti.

 

2016'da 3. köprünün çevre yollarıyla birlikte biteceğini, 2017 yılında 3. Havalimanının açılacağını, İBB'nin yatırımlarıyla 2019 yılında çok farklı bir İstanbul 'un ortaya çıkacağını kaydeden Topbaş, eski eserlerin ihyasına da büyük önem verdiklerini söyledi.

 

Afrika'dan Saraybosna'ya kadar birçok ülkeye yüzlerce otobüs yardımı yaptıklarını, Bulgaristan’daki soydaşlarımıza yaptıkları 18 cenaze arabası yardımıyla Müslüman cenazelerinin Hıristiyan cenaze arabalarıyla taşınmasına son verdiklerini anlatan Topbaş, “İstanbul'a, bizi biz yapan değerlere sahip çıkarak ve kaynakları doğru kullanarak hizmet ediyoruz” diye konuştu.